Underground

W ramach Klasyki Kina zapraszamy na pokaz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes kultowego filmu Emira Kusturicy ze wspaniałą muzyką Gorana Bregovicia!

UNDERGROUND

28 lutego 2019, godz. 19.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 12 zł / normalny, 10 zł / ulgowy – w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed filmem wygłosi Adriana Prodeus

Underground
Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Bułgaria, Fed. Rep. Jugosławii 1995, 163′
reż. Emir Kusturica
obsada: Miki Manojlović, Lazar Ristovski, Slavko Štimac, Mirjana Joković, Mirjana Karanović

Niemieckie naloty na Belgrad w 1941 roku zbiegają się z rozpoczęciem rewolty “towarzysza” Marko. Wykorzystując wojenny rozgardiasz towarzyszący klęsce, Marko wciąga swego naiwnego i zapalczywego przyjaciela Blacky’ego w handel bronią, przemyt złota i powstańczą walkę przeciw Niemcom. Marko umieszcza w piwnicy grupę uchodźców, których zachęca do wyrobu broni i innych artykułów, które sprzedaje z ogromnym zyskiem na czarnym rynku. Mimo zakończenia wojny Marko utrzymuje mieszkańców piwnicy w przekonaniu o trwającej wciąż nazistowskiej okupacji. Trwa to 15 lat. Więźniowie podziemi harują dzień i noc, tymczasem nad ich głowami Jugosławia ulega kolejnej iluzji – kultowi Tito…

Adriana Prodeus – pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Doświadczona w pracy na wizji i w eterze oraz w tekstach prasowych (m.in. Kino, Newsweek, dwutygodnik.com, kulturaliberalna.pl, krytykapolityczna.pl, stopklatka.pl). Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”, rozdziałów zbiorowych książek („Technika jest rodzajem sztuki. Filmy animowane Juliana Antonisza” wydawnictwo Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, „Polski film animowany” – współczesność). Kuratorka festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wykładowczyni edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej) oraz studentów (Dolnośląska Szkoła Wyższa, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Prowadziła Nowy Klub Filmowy w Nowym Teatrze oraz cykl warsztatów edukacyjnych “Zrób to sam. Majsterklasy”. Studiowała historię sztuki, performance studies i wiedzę o teatrze. Była stypendystką Fulbrighta na Tisch School of the Arts (New York University).
(źródło: ekspertki.org)

Galeria

Underground_www Underground plakat

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury