Ułaskawienie + spotkanie z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

UŁASKAWIENIE oraz spotkanie z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską

31 marca 2019, godz. 16.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Ułaskawienie
Polska/Czechy 2018, 100′
reż. Jan Jakub Kolski
obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz, Michał Kowalski, Marta Ścisłowicz

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka, Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław “Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Reżyser Jan Jakub Kolski: „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w szkole podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.

Galeria

Ułaskawienie PAK_Ułaskawienie PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (1) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (2) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (3) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (4) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (5) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (6) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (7) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (8) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (9) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (10) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (11) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (12) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (13) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (14) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (15) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (16) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (17) PAK_Grażyna Błęcka-Kolska (18)

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu