Truposz

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy “GAG” zaprasza na kolejny pokaz w ramach Klasyki Kina. Tym razem zaprezentujemy czarno – biały western Jima Jarmuscha “TRUPOSZ” z doskonałą kreacją aktorską Johnny’ego Deppa. Poetyczność i niesamowita aurę filmu podkreśla wyjątkowa ścieżka dźwiękowa w wykonaniu Neila Younga!

23.03.2016, godz. 19.00, kino Forum
bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy)

Prelekcja przed filmem Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, „Kinie”, „Stopklatce” i “Dwutygodniku”;  współpracuje z redakcją „Kultury Liberalnej”.

Truposz / Dead Man
reż. Jim Jarmusch
Japonia, Niemcy, USA, 121′

Jest druga połowa dziewiętnastego wieku. William Blake podąża w kierunku najdalej położonego posterunku na wschodniej granicy. Zagubiony i paskudnie ranny napotyka przedziwnego, wyjętego spod prawa Indianina imieniem “Nikt”, który ze względu na zbieżność nazwisk jest przekonany, że spotkał jednego z nieżyjących członków brytyjskiego “Stowarzyszenia Umarłych Poetów”. Czas płynie, a Blake z pomocą Indianina przeżywa chwile radości i przemocy. Wbrew jego naturze okoliczności zmieniają go w zaszczutego banitę, w mordercę, w człowieka, którego cielesna powłoka powoli przestaje istnieć. Ciśnięty pomiędzy okropieństwa i chaos otaczającej go rzeczywistości, szeroko otwartymi oczami obserwuje kruchość określającą zakres istnienia. To tak jakby po przebiciu się przez taflę szkła wynurzyć się po drugiej stronie i ujrzeć całkiem inny nieznany, nierealny świat. “Truposz” jest historią młodego człowieka, historią duchowo – cielesnej ucieczki przez nieznaną krainę.

Nagrody i nominacje:
•MFF Cannes (Złota Palma) – nominacja: udział w konkursie głównym Jim Jarmusch
•Europejska Akademia Filmowa (Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)) – najlepszy film zagraniczny roku – Screen International Jim Jarmusch
•Film Independent (Independent Spirit) – nominacje: Najlepszy film Demetra J. MacBride, najlepszy aktor drugoplanowy Gary Farmer, najlepsze zdjęcia Robby Müller, najlepszy scenariusz Jim Jarmusch

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury