Teatr “Złote Wrota”: Otello / Ukraina / Facebook (UA)

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na spektakl

Teatr “Złote Wrota”: Otello/Ukraina/Facebook (UA)

29 sierpnia 2019, godz. 18.00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5) w dwóch terminach:
WSZYSTKIE WEJŚCIÓWKI ZOSTAŁY ROZDANE

innywymiar.bialystok.pl

Spektakl w języku ukraińskim, z polskimi napisami.

Wiemy, że William Szekspir nie pozostawił po sobie żadnego rękopisu, a jedynie kopie kopii. Faktów z jego biografii jest jak na lekarstwo i przeczą one sobie nawzajem. Nic zatem dziwnego, że poszukiwania „prawdziwego” Szekspira trwają od stuleci. Na szczęście pod koniec 2018 roku brytyjskim uczonym udało się ustalić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że pod pseudonimem „William Szekspir” pracowali wspólnie dramatopisarze Pavlo Arie i Maryna Smilianec, aktorzy teatru “Złote Wrota” i reżyser Stas Zhyrkow.

Spektakl „Otello/Ukraina/Facebook” pokazuje, że tak właśnie było. Zresztą, czy coś jest prawdą, czy fikcją to tylko kwestia naszej wiary, nie faktów, dokumentów, czy dowodów rzeczowych. Skoro wierzycie w Świętego Mikołaja, w sprawiedliwe wybory czy w Harry’ego Pottera – to znaczy, że istnieją, np. na Facebooku lub innych mediach społecznościowych…

Co trzeba wiedzieć o tym spektaklu? To wcale nie jest „Otello”! To „przypał”, satyra, wstyd, polityka, humor i głód. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stało się pojęcie „fake’u”. Co jest prawdą, a co jest fake’iem teraz, gdy w realu nie zawsze witamy się z ludźmi, którzy są naszymi znajomymi na FB. Polityka – fake, miłość – fake, i nawet Otello – fake.

Siedmiu aktorów własnymi rękami, ciałami, głosami tworzą fresk współczesności, który najpierw śmieszy a później zaskakująco zasmuca.
W spektaklu wykorzystano teksty Szekspira, Jurija Oleszy i prywatne historie aktorów.

reżyseria: Stas Zhyrkov
dramaturgia: Pavlo Arie, Marina Smilianec
scenografia i kostiumy: Olesja Golovach
światło: Vitali Timofeev
dźwięk: Anton Zaharchuk, Dmytro Solodkyi
projekcje: Oleksij Tovpiga i Lena Shulika
obsada: Dmytro Oliinyk, Anton Solovei, Bohdan Builuk, Vladyslav Pysarenko, Volodymyr Kovbel, Andrii Polishchuk, Orest Pastukh
czas trwania: 100 min

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Wydarzenie jest współorganizowane oraz współfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury

Wsparcie finansowe: Instytut Ukraiński

Galeria

Photo by Oleksii Tovpyha

Photo by Oleksii Tovpyha

1 (1) 1 (2) 1 (3) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (8) 1 (9) 1 (10) 1 (11) 1 (12) 1 (13) 1 (14) 1 (15) 1 (16) 1 (17) 1 (18) 1 (19) 1 (20) 1 (21)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury