Teatr Studio: Raj. Potop

W ramach festiwalu 36. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl i spotkanie:

Raj. Potop

reż. Grzegorz Jaremko / produkcja: Teatr Studio

29 maja 2022, godz. 18:00
aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20C
bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu wydarzenia), dostępne w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem

prowadzenie spotkania: Małgorzata Skowrońska

 

POSTAPOCALYPSE NOW!

Obezwładniająca, przekraczająca wszelkie granice gatunkowe “Trylogia klimatyczna” Thomasa Köcka to złowieszczy potop rzeczy, który niesie za sobą wyrzucone na brzeg skrawki sensów, fragmenty obrazów, zdegradowane biografie, losy ofiar, wyświechtane pojęcia i definicje.

“Raj. Potop” na podstawie pierwszej części “Trylogii” to przypowieść o wyzysku ludzi i planety. W kameralnym spektaklu przesuwamy się po dwóch liniach akcji, śledzimy finansowy upadek rodziny okresu transformacji, skupiony wokół losów tancerki pracującej na śmieciówkach, oraz jej ojca, bankrutującego właściciela warsztatu samochodowego. Następnie przenosimy się w XIX wiek – do Manaus w Brazylii, w sam środek mrocznych czasów boomu kauczukowego. Poznajemy baronów gumowych, którzy prawo do istnienia natury przeciwstawiają naturalnym prawom rynku. Walczy z nimi architekt Felix Nachtigal, który w dżungli ma zbudować operę. Niełatwo jednak u Köcka odróżnić fakt od fake’u. Wprawdzie kolonizatorzy noszą szykowny tweed, ale jednocześnie robią sobie późnokapitalistyczne selfie.

W “Raju. Potopie” jesteśmy świadkami gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Wszyscy są tutaj ofiarami, to jedynie pionki w sztuce o katastrofie ekonomicznej i ekologicznej, której prawdziwym bohaterem jest niewidzialna ręka rynku.

autor: Tomasz Köck
tłumaczenie: Jacek Kaduczak
reżyseria i opracowanie tekstu: Grzegorz Jaremko
scenografia i kostiumy: Natalia Mleczak
muzyka: Bartosz Dziadosz
reżyser światła i wideo: Marek Kozakiewicz
choreografia: Agnieszka Kryst
animacje: Oliwia Szanajca-Kossakowska
napisy: Weronika Wysocka, Karolina Mełnicka
opracowanie partii chóralnych: Szymon Adamczak
obsada: Dominika Biernat, Agnieszka Kryst, Marcin Pempuś, Paweł Smagała, Mateusz Smoliński, Marta Zięba, Ewelina Żak

partner wydarzenia: Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury