Taniec butoh – fotografie

Zapraszamy na wystawę w ramach 31. Dni Sztuki Współczesnej

Taniec butoh – fotografie

wernisaż 19 maja 2016, godz. 20:30
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Tancerka butoh TO-EN w obiektywach Pawła Maciaka, Małgorzaty Taraszkiewicz, Martina Gustavssona, Macieja Grochały, Dawida Linkowskiego i Andrzeja Grzelaka.
Wystawa prezentuje zdjęcia fotografów, którzy pojawili się na drodze twórczej TO-EN. Autorzy utrwalili w kadrach spektakle TO-EN i TO-EN Butoh Company, a także wpisali się trwale swą wizualną wrażliwością w artystyczną wizję TO-EN, gdzie taniec butoh i jego filozofia wykracza poza ściany teatru.

Butoh – taniec, który narodził się w Japonii pod koniec lat 50. XX w. Prekursorem gatunku był charyzmatyczny tancerz i choreograf Tatsumi Hijikata, który zrewolucjonizował podejście do sztuki i środków artystycznego wyrazu. Taniec Hijikaty uderzał w wytworną estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny i przekraczający granice gatunku taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. W Europie butoh wciąż zaskakuje odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 roku, w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN „WHITE – biały”. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site – specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród – Ziemski” (EARTH – GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

www.toenbutoh.com

Paweł Maciak – fotograf, malarz, twórca video. Artysta rozpoznawalny w swoich aranżowanych, barokowych fotografiach makro. Specjalista w dziedzinie fotografii studyjnej i dokumentalnej. Nauczyciel w specjalności fotografia i film, a także grafika i malarstwo. Autor muzyki i słów. Gitarzysta i gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej PWSSP (obecnie ASP). W 1996 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. A. Bartczaka. Studiował także fotografię, malarstwo i typografię.

Zdjęcie w wydarzeniu: “Melanż”, fot. Paweł Maciak


BOK Białostocki Ośrodek Kultury