Straszny dwór + spotkanie z prof. Jackiem Kowalskim

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

STRASZNY DWÓR + spotkanie z prof. Jackiem Kowalskim, autorem książki “Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej” / sprzedaż i podpisywanie książek

200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, Rok Moniuszkowski

19 maja 2019, godz. 15.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Straszny dwór
Polska 1936
reż. Leonard Buczkowski
obsada: Lucyna Szczepańska, Helena Grossówna, Mieczysława Ćwiklińska, Witold Conti, Kazimierz Czekotowski

Bracia Zbigniew i Stefan wracają z wojennej wyprawy na ojcowiznę. Podczas pożegnania z towarzyszami broni ślubują pozostanie w kawalerskim stanie, lecz na ich powrót czekają już jednak okoliczne panny na wydaniu. Cześnikowa z siostrzenicami oraz podstolina i łowczyni z córkami odwiedzają braci w ich dworku z nadzieją na rychły ożenek z którąś z dziewcząt.
Bracia twardo obstają przy swoim kawalerskim postanowieniu. Pewnego razu, w czasie zimowej zamieci, ratują przed wilkami córki miecznika z sąsiedniego Kalinowa, Hannę i Jadwigę. Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie…

Jacek Kowalski – pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej, tłumacz poezji starofrancuskiej. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM. Na scenie od 1988 roku, gdy został laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”.
Autor scenariuszy i tekstów teatralnych, programów telewizyjnych, plenerowych widowisk historycznych. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz Francji.
Występuje z zespołem Monogramista JK oraz Klubem Świętego Ludwika. Koncertuje też sam – z gitarą lub citolą w dłoni.

“Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej”
Książka ukazuje operę Moniuszki od zupełnie innej strony – jako utwór wielowarstwowy. “Straszny dwór” staje się tu węzłem bogatych treści, aluzji, ukrytych znaczeń, przenoszonych z tradycji i stających się tradycją, które autor w narracji stylizowanej na gawędę przedstawia czytelnikom. Znajdziemy tu informacje na temat biografii i twórczości kompozytora, historii politycznej, nastrojów społecznych, dane na temat organizacji Warszawskich Teatrów Rządowych, estetyki ówczesnych inscenizacji, składu zespołów artystycznych etc. Co ważne, autor nie koncentruje się wyłącznie na czasie powstawania i premiery “Strasznego dworu” – z upodobaniem wybiega w przeszłość i w przyszłość, pokazując źródła i następstwa artystycznych i ideowych wyborów dokonanych przez kompozytora i librecistę.
Druga część książki zawiera libretto „Strasznego dworu” w niezwykłej edycji. Odzwierciedla ona stan tekstu w chwili przygotowań do prapremiery. Zestawiając ze sobą rękopis libretta pióra Jana Chęcińskiego (on jest podstawą), jego wersję drukowaną (i ocenzurowaną) oraz partyturę utworu, w którą Moniuszko własną ręką wpisywał słowa, autor przywraca „Strasznemu dworowi” kształt, jakiego nigdy nie mieliśmy szansy poznać. „Nowe” libretto pozwoli czytelnikom poznać tajniki warsztatu kompozytora, który jako maestro całości dzieła modeluje według własnych zamierzeń tekst stworzony przez librecistę. Kolejne partie są na gorąco komentowane przez autora.

Do publikacji została dołączona płyta z nagraniem opery Moniuszki z 1965 roku, w wykonaniu m.in. Haliny Słonickiej, Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury