Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim + pokaz filmu “Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Zapraszamy na pokaz filmu “Zabij to i wyjedź z tego miasta” ze specjalnym udziałem reżysera Mariusza Wilczyńskiego!

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA

10 marca 2021, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
BRAK BILETÓW / bilet: 16 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

prowadzenie spotkania: Maciej Białous

Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, od 27 lutego obowiązuje zakrywanie ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki.
Nie można już – tak jak do tej pory – stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Wytyczne dla KINA FORUM
Oświadczenie uczestnika pokazu w kinie Forum

 

Zabij to i wyjedź z tego miasta
Polska 2019, 88′
reż. Mariusz Wilczyński

Złote Lwy dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości.
Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency film może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom głosów użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Anja Rubik i Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.
“Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami” – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

Mariusz Wilczyński – reżyser, scenarzysta, animator, którego prace pokazywano m.in. w nowojorskiej MoMA, brazylijskim Muzeum Narodowym, Tokyo International Forum czy londyńskiej National Gallery. Tworzył wideoklipy, „księgoklipy”, wizualizacje do koncertów symfonicznych czy oprawę wizualną TVP Kultura. Jego pełnometrażowy debiut “Zabij to i wyjedź z tego miasta” miał światową premierę podczas 70. MFF Berlinale, później zdobył liczne nagrody, w tym na najważniejszych festiwalach animacji na świecie w Annecy i Ottawie oraz jako pierwsza animacja w historii wygrał Złote Lwy. (Źródło: Przekrój.pl)

Filmografia: Sprawiedliwość (1996), Allegro ma non troppo (1998), Czas przeszły (1998), From the green hill (1999), Nienawidzę (1999), Szop, Szop, Szop, Szopę… (1999), Wśród nocnej ciszy (2000), Mojej mamie i sobie (2000), Śmierć na pięć (2002), Niestety (2004), Kizi Mizi (2007), Zabij to i wyjedź z tego miasta (2020)

Więcej o Mariuszu Wilczyńskim na Culture.pl:
https://culture.pl/pl/tworca/mariusz-wilczynski

Galeria

Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (1) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (2) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (3) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (4) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (5) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (6) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (7) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (8) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (9) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (10) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (11) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (12) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (13) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (14) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (15) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (16) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (17) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (18) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (19) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (20) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (21) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (22) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (23) Spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim_fot Radek Kamiński (24)

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  6 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu