Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Kazaneckiego

Zapraszamy na spotkanie autorskie z nominowanymi do XXVII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego:

Anną Kamińską
Ignacym Karpowiczem
Mirą Łukszą
Krzysztofem Puławskim
Ewą Włodarską

6.03.2017, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Dominik Sołowiej

Anna Kamińska – nominacja za książkę “Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017)

Anna Kamińska – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała m.in. w “Gazecie Wyborczej”. Autorka książek: “Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010) oraz bestsellerowych biografii: Wandy Rutkiewicz “Wanda” (2017) i Simony Kossak “Simona” (2015). Za tę ostatnią nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jej najnowszą książką jest wydana w 2017 r. “Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.
(źródło: wydawnictwoliterackie.pl)

Ignacy Karpowicz – nominacja za książkę “Miłość” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017)

Ignacy Karpowicz – jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści “Niehalo”, “Cud”, “Gesty”, “Balladyny i romanse”, “ości”, “Sońka”. Laureat Paszportu “Polityki”, czterokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku nakładem WL ukazała się jego najnowsza powieść “Miłość”.
(źródło: wydawnictwoliterackie.pl)

Mira Łuksza – nominacja za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki “Rodosłów” (Wydawnictwo Książkowe IBIS, Warszawa 2017)

Mira Łuksza – urodziła się w 1958 r. w Hajnówce. Ukończyła filologię polską i rosyjską na Filii UW w Białymstoku. Hajnówka wciąż pozostaje jej bliska, mimo że mieszka i pracuje w Białymstoku. Jest dziennikarką, pisarką, tłumaczką i redaktorem. Debiutowała w 1973 r. na łamach tygodnika “Niwa”. Od 1985 r. współpracuje z tym tygodnikiem na stałe. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego “Białowieża” oraz Związku Literatów Białoruskich. Pisze po białorusku i po polsku. Wydała dziewięć tomików poezji: “Zamowa” (1993), “Jest” (1994), “Wiersze tutejsze” (2003), “Zwierzaczki z tutejszej paczki” (2009), “Pod znakiem Skorpiona” (2011), “Biały stok” (2012), “Podarunki” (2014),  “Śpiew drzew” (2017), „Rodosłów” (2017) i siedem tytułów prozy – „Dziki ptak wróbel” (1992), „Wyspa” (1994), „Babskie historie” (2001), „Dziewczynka i chmurka” (2006), „Historie z tego świata” (2008), „Życie pozagrobowe i inne” (2013), „Grażynka i Grak” (2016).
(źródło: hajnowka.pl)

Krzysztof Puławski – nominacja za książkę “Martwiątka” (Stowarzyszenie Schola Humana, Białystok 2017)

Krzysztof Puławski – tłumacz, pracownik Uniwersytetu w Białymstoku, stale współpracujący z Instytutem Lingwistyki Stosowanej UW. Tłumaczył takich autorów jak David Lodge, Tracy Chevalier, Raymond Carver, Michael Ondaatje czy Bruce Chatwin oraz wiersze Williama Blake’a i Williama Butlera Yeatsa, a także piosenki, między innymi Michaela Flandersa i Toma Lehrera. Autor dramatów, z których trzy ukazały się w “Dialogu” (4/2005, 4/2008, 7-8/2016), z redakcją którego współpracuje. Interesuje się przekładem oraz teatrem.
(źródło: neo.uwb.edu.pl)

Ewa Włodarska – nominacja za książkę “Licencja na pierwszy śnieg” (Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida, Świdnica 2017)

Ewa Włodarska – mieszkanka Tykocina. Publikowała w antologiach pokonkursowych i ogólnopolskiej prasie literackiej. Autorka tomiku Perłofonia (2014 r.) wyróżnionego na Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie oraz tomiku Licencja na pierwszy śnieg (2017 r.), za który otrzymała Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2017 oraz Złoty Syfon Scherffera w Brzegu 2017. Jej wiersze były tłumaczone na serbski, ukraiński, rosyjski i angielski.

Kapituła Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego w składzie: Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Mariusz Sieniewicz, Dorota Sokołowska, Katarzyna Zdanowicz, sekretarz Kapituły – Danuta Anna Pieciul z listy nominacji wytypuje kandydata do Nagrody Literackiej i przedłoży swoją opinię do rozpatrzenia Prezydentowi Miasta Białegostoku.

Lista wszystkich książek zgłoszonych do nagrody

Wręczenie Nagrody planowane jest na 23 marca

Spotkanie autorskie i uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

Galeria

plakat

plakatBOK Białostocki Ośrodek Kultury