Sposoby widzenia

Białostocki Ośrodek Kultury ogłasza XII edycję Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”!

27 czerwca – 22 września 2022

Każdy rysunek lub obraz, który stosował perspektywę, proponował widzowi rolę jedynego, niepowtarzalnego centrum świata. Aparat fotograficzny (…) udowodnił, że takie centrum nie istnieje.

Ostatnie lata rozwoju obrazowania, narracji i mediów wizualnych doskonale pokazują, że to właśnie sposób widzenia, jaki przyjmujemy, kształtuje nasz odbiór świata. Powyższy cytat pochodzi z książki „Sposoby widzenia” powstałej na podstawie cyklu telewizyjnego, którego gospodarz, brytyjski pisarz John Berger, odwiedzał największe muzea, omawiał dzieła światowej sztuki i z zaproszonymi do studia gośćmi zastanawiał się, jak widzimy i odczuwamy otaczający nas świat.

My też poszukamy odpowiedzi na to pytanie, a szukać będziemy wśród prac uczestników konkursu, do którego zapraszamy i profesjonalistów, i amatorów.
Konkurs odbędzie się już po raz 12. Uznaliśmy, że jego poprzednia formuła wymagała rozwinięcia, dlatego postanowiliśmy odświeżyć jego nazwę, a zarazem hasło przewodnie. Nie będzie to już więc „Człowiek obok mnie”, ale „Sposoby widzenia”. Zmianie nie ulegnie cykliczność konkursu, więc jego kolejną edycję planujemy w 2024 roku. Kto wie z jakimi wyzwaniami będziemy się wtedy mierzyć?

Wprowadziliśmy też nową kategorię konkursową – Drżenia, w której można będzie się wykazać fotograficzną odwagą, zarówno formalną, jak i techniczną. W poprzednich edycjach brakowało nam pewnej odskoczni od ułożonej i poprawnej formalnie fotografii. Dajemy więc możliwość wyrażenia siebie w fotografii eksperymentalnej, niekonwencjonalnej i autorskiej.

Zaawansowane, obecnie dostępne środki technologiczne służące do obrazowania rzeczywistości sprawiły, że realizacja zamierzeń i wizji nie zależy już w tak dużym stopniu od edukacji czy doświadczenia użytkownika sprzętu fotograficznego. Takie doświadczenie jednak na pewno pomaga. Zachęcamy w związku z tym do ciągłego poszerzania wiedzy i horyzontów i mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie dla uczestników inspiracją i impulsem do poszukiwań.
Zachęcamy do udziału w konkursie!

Najważniejsze informacje o konkursie

XII edycja Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia” trwa od 27 czerwca do 22 września 2022 roku (terminu rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu pokonkursowego).
Ostateczny termin zgłaszania fotografii to 8 września 2022.

Prace będą oceniane w formule zdjęcia pojedynczego, reportażu oraz kategorii Drżenia (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć).

Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku, w systemie biennale. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty.

Zdjęcia oceni jury złożone z profesjonalistów fotografików i znawców sztuki fotograficznej.

Laureatom Konkursu – autorom nagrodzonych zdjęć – zostaną przyznane nagrody pieniężne:
a) nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
b) nagroda GRAND PRIX za reportaż w kwocie 1300 zł brutto,
c) wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 800 zł brutto
d) wyróżnienie specjalne za reportaż w kwocie 800 zł brutto
e) nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 800 zł brutto

Wybrane przez jury zdjęcia zostaną także zaprezentowane podczas wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury oraz w internecie w drugiej połowie września.

Na zdjęcia i niezbędne informacje (szczegóły w naszym regulaminie) czekamy do 8 września 2022 WYŁĄCZNIE pod adresem e-mail: m.pawlukiewicz@bok.bialystok.pl
W temacie wiadomości proszę wpisać: Konkurs „Sposoby widzenia” oraz swoje imię i nazwisko.

Prace powinny być udostępnione za pomocą linku do fotografii znajdujących się na zewnętrznym serwerze sieciowym.
W tym celu można wykorzystać ogólnodostępne i darmowe usługi dysków sieciowych (m.in. Google Drive, OneDrive, Apple Cloud i inne).

Link do pobrania fotografii musi być dostępny do czasu rozstrzygnięcia konkursu czyli 22 września 2022 roku.

Regulamin 12. edycji Konkursu Fotograficznego Sposoby widzenia

Oświadczenie uczestnika


BOK Białostocki Ośrodek Kultury