Socjofilm: O ojcach i synach

Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach cyklu SOCJOFILM, realizowanego we współpracy z Instytutem Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku!
Chcemy prezentować w nim obrazy, które w nowatorski i niebanalny sposób pokazują kondycję współczesnych społeczeństw oraz wskazują kierunki, w których podążamy. Oprócz seansów, zapraszamy widzów do udziału w dyskusjach lub spotkaniach z twórcami. Chcemy, żeby koniec filmu za każdym razem był początkiem czegoś większego!

Zwycięzca konkursu dokumentalnego 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego!
Nominowany do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych film Talala Derkiego “O OJCACH I SYNACH” przedstawia domową codzienność islamskiego fundamentalisty i jego nastoletnich synów, szkolonych na kolejnych bojowników „świętej wojny”!

SOCJOFILM: O ojcach i synach

2 kwietnia 2019, godz. 18.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 12 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja i moderowanie dyskusji: Maciej Białous

O ojcach i synach / Of Father and Sons
Niemcy/Syria/Liban 2017, 99′
reż. Talal Derki

Abu Osama jest dżihadystą specjalizującym się w podkładaniu min i samochodowych zamachach bombowych. Przez ponad dwa i pół roku reżyser Talal Derki mieszkał z nim i jego rodziną w małej wiosce gdzieś w północnej Syrii, filmując z bliska ich codzienne życie. Był świadkiem, jak kochający ojciec przygotowuje swoich synów, trzynastoletniego Osamę i dwunastoletniego Aymana, do walki zbrojnej, której celem jest ustanowienie w Syrii islamskiego kalifatu.

Najpierw był dokument „Powrót do Homs” – wstrząsający raport z oblężonego miasta, w którym młodzi partyzanci walczą z reżimem Baszszara al-Asada. Ten romantyczny obraz miał jednak swoją skazę: pokazywał, jak powodowani desperacją żarliwi idealiści coraz bardziej radykalizują się, skręcając w stronę fundamentalizmu religijnego.

Pochodzący z Syrii reżyser Talal Derki postanowił zgłębić ten temat i stworzyć psychologiczny portret kogoś, kto stał się islamskim ekstremistą. Najbardziej interesowały go emocje i motywacje tych, którzy całe swoje życie podporządkowują surowym religijnym zasadom. I którzy gotowi są w imię tych zasad zabijać innych ludzi.

W mediach wojna przedstawiana jest często niczym gra w szachy, a islam jako wcielenie zła – mówi reżyser. Kiedy patrzymy na obrazy wojny, wydaje nam się, że to jakaś nierealna rzeczywistość równoległa. W filmie „O ojcach i synach” pragnąłem wytworzyć bezpośrednią relację między bohaterami a widzem. Chciałem zabrać go ze sobą w podróż i porozumieć się z nim za pomocą kamery.

Twórcy filmu udała się rzecz wyjątkowa: sam będąc niewierzącym, zdobył zaufanie islamskich radykałów. Wiele jednak ryzykował. Przede wszystkim, przystępując do realizacji filmu, musiał zmienić tożsamość i zadbać o swój medialny wizerunek, by uwiarygodnić się w roli religijnego ekstremisty. Pomógł mu w tym nakręcony wcześniej film „Powrót do Homs”, który jego gospodarze przyjęli z aprobatą.

Codziennie modliłem się razem z nimi i wiodłem życie dobrego muzułmanina, żeby dowiedzieć się, co właściwie dzieje się w moim kraju – wspomina Derki. Opowiadając o utraconym dzieciństwie i zagrożeniach płynących z fanatyzmu religijnego, Derki uważa, że to właśnie dziecięca perspektywa pozwoli widzom lepiej zrozumieć toczący się w Syrii dramat. Film „O ojcach i synach” jest także pytaniem o przyszłość zniszczonego wojną kraju i podzielonego społeczeństwa. Szczególnie bolesne staje się dla reżysera pytanie o przyszłe losy tych wszystkich Syryjczyków, którzy – podobnie jak on i jego bliscy – musieli ten kraj opuścić.

Galeria

Socjofilm – O ojcach i synach KINÓWKI.pl
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu