Śmierć Zygielbojma

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA

5 czerwca 2022, godz. 15:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Śmierć Zygielbojma
Polska 2021, 90′
reż. Ryszard Brylski
obsada: Wojciech Mecwaldowski, Jack Roth, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Tomasz Sapryk, Marcin Bosak

Poruszająca prawdziwa historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat wreszcie dostrzegł tragedię milionów. Historia niezwykłego poświęcenia i wielkiego dramatu, którą powinien znać każdy!

Londyn 1943. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które pchnęłyby jego karierę do przodu. Pewnego majowego dnia trafia na sprawę samobójczej śmierci tajemniczego przybysza z Polski. Temat, wydawałoby się jakich wiele, ale dziennikarz wiedziony przeczuciem postanawia przyjrzeć się losom zmarłego. Wkrótce okaże się, że trafił na historię tak dramatyczną i wstrząsającą, że cały świat powinien o niej usłyszeć.

Zmarły nazywał się Szmul Zygielbojm. W okupowanej Polsce zostawił żonę i troje dzieci, by ruszyć z tajną misją najpierw do Nowego Jorku, a potem do Londynu. Miał donieść przywódcom zachodniego świata o ogromie zbrodni popełnianych przez Niemców na milionach europejskich Żydów. Starania Zygielbojma spotykały się z murem obojętności i niezrozumienia. Zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie sprawić, by ktokolwiek ruszył na pomoc jego mordowanym braciom, którzy w akcie ostatecznej desperacji chwycili za broń w warszawskim getcie. Załamany swą bezsilnością, postanowił więc poświęcić życie w nadziei, że taka ofiara nie pozostanie niezauważona. Teraz jego historia jest w rękach młodego dziennikarza, który spróbuje sprawić, by prawda wreszcie ujrzała światło dzienne.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury