Siedem nieb patriarchy Henocha

Siedem nieb patriarchy Henocha

monodram Jerzego Łazewskiego inspirowany słowiańską Księgą Henocha
06.12.2017 (środa), godz. 11.00 i 18.00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
bilety: 10 zł (spektakl kameralny, ograniczona ilość miejsc)

opracowanie tekstu, scenografia i wykonanie: Jerzy Łazewski
konsultacja merytoryczna: prof. Paweł Janiszewski, Anna Wszyndybył
opieka artystyczna: Szczepan Szczykno
kostiumy: Hanna Mrozowska

Niezwykle plastyczna wizja wędrówki tytułowego bohatera przez siedem nieb, pełna fascynujących opisów. Aktor, wcielając się w Henocha, opowiada swoją przygodę, wizualizując ją jednocześnie ceramicznymi ikonami. Następuje interakcja z publicznością.

Ta niesamowicie wizyjna opowieść jest znakomitym materiałem dramatycznym, dlatego stała się inspiracją do napisania wyjątkowego monodramu. Autor, sięgając po słowiańską Księgę Henocha, dostrzegł w niej także aspekt wielokulturowy. Apokryf to żydowski tekst początków naszej ery, czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X wieku i bardzo ważny dla chrześcijaństwa. Kontakt z dziełem tym uświadamia więc wspólne, judeochrześcijańskie korzenie Europy, ponad podziałami na katolicyzm i prawosławie, co ma szczególnie ważne znaczenie właśnie na Podlasiu, budując wspólnotę ponad podziałami.

Henoch – postać biblijna, prorok żył w tak wielkiej przyjaźni z Bogiem, że nigdy nie umarł, ale został wzięty cieleśnie do Nieba (Rdz 5, 22 i Hbr 11,5) w wieku 365 lat.

Jerzy Łazewski – aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Absolwent warszawskiej PWST i Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Współpracował z teatrami: Polskim, Studio, Konsekwentnym i Adekwatnym w Warszawie. Występował w spektaklach teatralnych w reżyserii m.in. Jerzego Grzegorzewskiego (Don Juan Moliera, La Bohème według Wyspiańskiego, Cztery komedie równoległe według Dostojewskiego) i Mariusza Trelińskiego Lautréamont-Sny, a także w Teatrze Telewizji (m. in. w roli tytułowej w Don Carlosie Schillera w reżyserii Laco Adamika), na dużym ekranie, m.in. jako Jezus w filmie Faustyna. Laureat wielu nagród. Współautor podręczników Uczymy się poprawnej wymowy oraz O błędach wymowy książeczka dla dzieci tudzież wyższych urzędników państwowych.

Galeria

_MG_3224 _MG_3227 _MG_3240 _MG_3243 _MG_3247 _MG_3261 _MG_3297 _MG_3308 _MG_3328 _MG_3332 _MG_3337

BOK Białostocki Ośrodek Kultury