Ryszard Jakubowski / Powsibroda: Via Balkanica, czyli 6 bałkańskich kochanek

W ramach 9. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie

Ryszard Jakubowski / Powsibroda: Via Balkanica, czyli 6 bałkańskich kochanek

27 października 2019, godz. 12:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Ryszard Jakubowski: Via Balkanica to mój autorski projekt, który zakładał piesze przejście przez Bałkany. W czasie swojej podróży maszerowałem przez sześć bałkańskich krajów: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Bułgarię. Podczas ponad trzymiesięcznej wyprawy pokonałem ponad 2200 kilometrów i liczbę przewyższeń równą siedmiokrotnemu wejściu na Everest.
W tej opowieści nie chcę jednak skupiać się na ilości kilometrów czy przewyższeń. Pokonując przestrzeń w tempie piechura mamy okazję doświadczać jej w nietypowy sposób. Możemy patrzeć i próbować rozumieć. Gdy będziemy to robić wystarczająco długo, możliwe, że przyjdzie do nas i szeptem opowie nam swoją historię na ucho. Niczym czuła kochanka. Podczas naszego spotkania chcę opowiedzieć Państwu o swoim spotkaniu z sześcioma bałkańskimi kochankami.

Ryszard Jakubowski – studiował w Polsce, Szkocji i Bułgarii. Z wykształcenia prawnik, choć chwytał się rozmaitych zawodów: od prowadzenia restauracji na Mazurach po pracę w niemieckiej fabryce zabawek.
Podróże zaczął od autostopowych wypraw do Turcji, Gruzji i Armenii.
Zakochany w Bałkanach, zwłaszcza w Bułgarii, do której często wraca.
W 2017 roku, realizując autorski projekt Wielki Szlak Polski, podczas czteromiesięcznej podróży przemieszczał się przez kraj rowerem Krzesimirem, kajakiem Ildefąsem oraz pieszo, pokonując łącznie ponad 2700 kilometrów.
W 2018 roku, realizując swój kolejny projekt – Via Balkanica, przemierzał pieszo Bałkany, pokonując drogę ze Słowenii do Albanii, a następnie przeszedł przez najdłuższy bułgarski szlak pieszy, łącznie pokonując ponad 2200 kilometrów.

Powsibroda na FB

9. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata

Galeria

balkanica (1) balkanica (2) balkanica (3) balkanica (4) balkanica (5) balkanica (6) balkanica (7) balkanica (8) balkanica (9) balkanica (10) balkanica (11) balkanica (12) balkanica (13) balkanica (14) balkanica (15) balkanica (16) balkanica (17) balkanica (18) balkanica (19) balkanica (20)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury