Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości

Zapraszamy na wystawę Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości i spotkanie z Ośrodkiem KARTA.

BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
wernisaż i oprowadzanie kuratorskie: 7 września, godz. 18:00
goście: Alicja Wancerz-Gluza, Agnieszka Świątecka

wystawa czynna do 23 września
wstęp wolny przez cały czas trwania wystawy

Rok 2018 to jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Ośrodek KARTA przygotował program rocznicowy Nieskończenie Niepodległa. W jego ramach opracowaliśmy wystawę, która przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego.

W czasie spotkania omówimy również idee archiwistyki społecznej, by zachęcić środowiska lokalne do działań na rzecz zachowania dziedzictwa swojego regionu. Zaprezentujemy też portal Nieskończenie Niepodległa – Ludzie, który zawiera największy imienny spis społeczeństwa II Rzeczypospolitej, czyli 5,5 miliona podpisów obywatelek i obywateli Polski w 1926 roku.

Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości
Wystawa w sposób chronologiczny i na podstawie starannie wyselekcjonowanego materiału źródłowego oraz najciekawszych zdjęć historycznych i innych elementów graficznych przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego. Każda plansza, oprócz archiwalnych zdjęć, zaopatrzona jest w krótki komentarz merytoryczny, nakreślający kontekst obrazowanych wydarzeń oraz tekst źródłowy (fragment dzienników, wspomnień, listów, dokumentów z epoki), będący osobistym komentarzem świadków historii do opisywanych procesów dziejowych. Co ważne narracja wystawy skoncentrowana jest na ówczesnych relacjach świadków historii i nie zawiera współczesnego komentarza.

Kuratorem wystawy jest Adam Safaryjski, redaktor kwartalnika Karta, kurator m.in. wystawy From Poland with love opowiadającej poruszającą historię wdzięczności Polaków za pomoc Stanów Zjednoczonych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Dofinansowano ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury