Rok 1863

Na film, w ramach Podlaskiej Akademii Kultury, zapraszają Towarzystwo AMICUS i Białostocki Ośrodek Kultury
“Rok 1863” Edwarda Puchalskiego

Projekcji niemego filmu z 1922 roku towarzyszyć będzie muzyka Michała Lorenca, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Film zostanie wyświetlony w wersji zrekonstruowanej i zdigitalizowanej.

“Rok 1863” jest pierwszą w polskiej kinematografii ekranizacją “Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. Film uznawany jest za ważny dla polskiego kina zabytek i stanowi cenną dokumentację historyczną, ponieważ u boku aktorów wystąpili autentyczni powstańcy. Film powstał w 60. rocznicę Powstania Styczniowego jako opowieść o jednym z największych patriotycznych zrywów w polskiej historii. W filmową fakturę reżyser wplótł precyzyjnie zainscenizowane kadry przypominające słynne obrazy Artura Grottgera z cyklu “Polonia i Lithuania”.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie Powstania Styczniowego. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne rany, ale cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Salomea Brynicka, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei sprawią jednak, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei, nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając zrozpaczoną Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa “wierna rzeka”…

Galeria

rok 63

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury