Ptaszyn Wróblewski Sextet

Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 1936) – człowiek orkiestra i jeden z najważniejszych polskich artystów jazzowych: wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog i konferansjer.
Urodził się w Kaliszu, tam uczył się gry na klarnecie i fortepianie. W wieku 20 lat dołączył do Sekstetu Krzysztofa Komedy. Dwa lata później zaproszono go do współpracy z orkiestrą Newport International Youth Band – był jedynym Polakiem w tym zespole i pierwszym polskim jazzmanem, który wystąpił w USA. Od 1967 roku kierował orkiestrą Studio Jazzowe Polskiego Radia, w której grali m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert, Andrzej Trzaskowski. W następnych latach był liderem lub członkiem wielu zespołów, takich jak SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, New Presentation, Very Special Blend Orchestra, Joint Venture, Made in Poland.
Jako saksofonista, po epizodzie z free jazzem stał się orędownikiem muzyki środkowego nurtu, któremu pozostaje wierny do dziś. Jego styl gry, z charakterystyczną barwą saksofonu i mocnym swingowaniem, jest od razu rozpoznawalny. W swych kompozycjach eksponuje linię melodyczną, zachowując klarowną formę i dużą uwagę przywiązując do aranżacji i harmonii. W 2006 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

Zespół wystąpi w składzie:
Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax
Robert Majewski – trąbka
Henryk Miśkiewicz – sax alt
Wojciech Niedziela – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Marcin Jahr – perkusja

 

Galeria

plakat koncertu na 40-lecie BOKu

plakat koncertu na 40-lecie BOKuBOK Białostocki Ośrodek Kultury