Ciekawi Świata: Przez Borneo i Singapur

Adam Kryspin Borysiewicz opowie nam o przygodach jakie przeżył na Borneo i w Singapurze.

PRZEZ BORNEO I SINGAPUR

Wyprawa Adama Kryspina Borysiewicza odbyła się latem 2013 roku i trwała pięć tygodni: „Na Borneo, trzeciej co do wielkości wyspie świata leżącej na równiku, mieszkają w naturalnym środowisku orangutany – największe człekokształtne leśne małpy na świecie, prowadzące nadrzewny tryb życia. Jednak deszczowe lasy równikowe, porastające Borneo, są wypalane, a ich miejsce zajmują kolejne plantacje palm olejowych. Dochód z produkcji oleju palmowego jest ważnym źródłem dochodów Malezji i Indonezji, dzielących wraz z Sułtanatem Brunei wyspę między siebie. Uznałem, że muszę się pospieszyć, jeśli chcę leśnych ludzi (przemiłych rudzielców) spotkać w ich domu. Ich populacja dramatycznie spada w związku z zachłannością lokalnych homo sapiens. Poza tym inne gatunki tamtejszej fauny i flory stawały się coraz silniejszym magnesem. Im więcej informacji na temat tej wyspy zbierałem, tym bardziej chciałem poczuć jej klimat. Teraz przyszedł czas na podzielenie się wrażeniami z egzotycznej wyprawy z innymi.” Samolotem, z przesiadką w Dubaju, podróżnik dotarł do Kuala Lumpur, gdzie spędził pierwszych kilka dni. Potem udał się do Sandakanu, stolicy stanu Sabah w płn.-wsch. Borneo. W sumie 11 razy leciał samolotem, co umożliwiło mu penetrację obu stanów malezyjskich wyspy (Sabah i Sarawak) oraz Brunei. Do leżącego dokładnie na równiku Pontianaku (stolicy indonezyjskiej prowincji Kalimantan Zachodni) dotarł autobusem z Kuchingu. Powrotny samolot był z Kuala Lumpur, nadarzyła się więc świetna okazja, by spędził jeszcze kilka dni w Singapurze.

Adam Kryspin Borysiewicz

Od lat wędruje po świecie. Podróże są jego pasją, podczas nich poznaje innych ludzi, ich kulturę, język, obyczaje i tradycje. Nieodłącznie towarzyszy mu sprzęt fotograficzny. Już w liceum samodzielnie wywoływał czarno-białe zdjęcia, pierwsze zdjęcia w kolorze pochodzą z 1968 roku. Z nostalgią czasami do nich powraca. Lata pracy ze slajdami nauczyły go z kolei perfekcyjnego kadrowania wybranego obiektu.
Pierwszą indywidualną wystawę miał 10 lat temu w Galerii N w Łomży. Jego prace publikowane były także w prasie, pokazywane w białostockich placówkach oświatowych i kulturalnych. Białostocki Ośrodek Kultury prezentował fotogramy Borysiewicza podczas Festiwalu Kultur i Podróży „Ciekawi świata” w 2014 roku.
Uczestniczył w cyklu spotkań „Europejskiego Salonu Artystycznego”, poświęconym kulturze krajów członkowskich Unii Europejskiej – dzielił się z widzami swoimi wrażeniami z podróży do większości krajów Europy. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury uhonorował Adama Borysiewicza za aktywną współpracę tytułem Mecenasa Kultury Województwa Podlaskiego i Sponsorem Roku 2008. Mieszka i pracuje w Białymstoku.

Galeria

borneo_001 borneo_002 borneo_003 borneo_004 borneo_006 borneo_007 borneo_008
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu