Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Zapraszamy na premiery i przedpremiery, filmy pokazywane na międzynarodowych festiwalach oraz te, które zdobyły nominacje i nagrody Cezara francuskiej Akademii Filmowej!

Przegląd Nowego Kina Francuskiego
27 maja – 2 czerwca 2019
Kino Forum, ul. Legionowa 5

bilety dostępne w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl

Jubileuszowy, 10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, organizowany przez Instytut Francuski w Polsce odbędzie się od 22 do 29 maja w warszawskim kinie Muranów. Do początku czerwca przegląd odwiedzi również kilkanaście innych miast w Polsce, w tym Białystok i kino Forum!

W programie premiery i przedpremiery filmowe, filmy pokazywane na międzynarodowych festiwalach i te, które zdobyły nominacje i nagrody Cezara francuskiej Akademii Filmowej!
Będą to m.in. „Ból” w reż. Emmanuela Finkiela, adaptacja prozy Marguerite Duras, tegoroczny francuski kandydat do Oscarów, „Wymarzony” w reż. Jeanne Herry, który otrzymał aż siedem nominacji do Cezarów, czy „Becassine” – ciepła rodzinna komedia o na pozór nieporadnej guwernantce, na podstawie kultowego francuskiego komiksu o tym samym tytule.

27 maja
18:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: WYMARZONY
(Francja, 2018, 107′, bilet 14 zł)

28 maja
18:00 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: BÓL
(Francja, 2018, 126′, bilet 14 zł)

29 maja
18:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: NA ZAWSZE RAZEM
(Francja, 2018, 107′, bilet 14 zł)

30 maja
18:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: NA WOJNIE
(Francja, 2018, 113′, bilet 14 zł)

31 maja
18:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: TAJEMNICA HENRIEGO PICKA
(Francja, 2019, 100′, bilet 14 zł)

1 czerwca
12:00 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: ERNEST I CELESTYNA W ZIMIE
(Francja, 2016, 45′, bilet 12 zł)
18:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: BÉCASSINE!
(Francja, 2018, 102′, bilet 14 zł)
20:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: DOM NAD MORZEM
(Francja, 2017, 107′, bilet 14 zł)

2 czerwca
18:00 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: VARDA WEDŁUG AGNÈS
(Francja, 2019, 115′, bilet 14 zł)
20:15 Przegląd Nowego Kina Francuskiego: NIEZATAPIALNI
(Francja, 2018, 123′, bilet 14 zł)

Opisy filmów:

Wymarzony / Pupille
Francja 2018, 107′
reż. Jeanne Herry
obsada: Sandrine Kiberlain, Gilles Lellouche, Elodie Bouchez

7 nominacji do francuskich Cezarów 2019, m.in. w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy scenariusz. Trójka głównych bohaterów otrzymała nominację w kategorii Najlepszy aktor.

Alice od lat marzy o dziecku, ale wie, że nigdy nie będzie mogła urodzić. Maleńki Theo zaraz po narodzinach zostaje oddany przez nastoletnią matkę.
Jean od lat prowadzi tymczasowy dom dla dzieci czekających na swoich nowych rodziców. Losy tej trójki splotą się w opowieści o poszukiwaniu miłości i własnego miejsca na Ziemi.

Ból / La douleur
Francja 2017, 126′
reż. Emmanuel Finkiel
obsada: Mélanie Thierry, Benoît Magimel, Benjamin Biolay

Na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras. Francuski kandydat do Oscara 2019, osiem nominacji do nagrody Cezara 2019.

Czerwiec 1944 roku. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.


Na zawsze razem / Amanda

Francja 2018, 107′
reż. Mikhaël Hers
obsada: Vincent Lacoste, Isaure Multrier, Stacy Martin

Film był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji (2018). Vincent Lacoste za swoją rolę otrzymał nominację do nagrody Cezarów 2019 w kategorii Najlepszy aktor.

Współczesny Paryż. 24-letni David żyje z dnia na dzień. Utrzymuje się z dorywczej pracy i ciągle odkłada na później poważne decyzje. Kiedy jego siostra ginie w tragicznych okolicznościach, David będzie musiał zaopiekować się małą siostrzenicą.


Becassine / Bécassine

Francja 2017, 104′
reż. Denis Podalydes

W głównych rolach aktorka i piosenkarka Émeline Bayart, znana m.in. z „Rozumiemy się bez słów”, Karine Viard i Denis Podalydes, aktor prestiżowej Komedii Francuskiej.

Adaptacja kultowego francuskiego komiksu dla dzieci. Becassine, guwernantka o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża, musi stawić czoła podstępnemu lalkarzowi i uratować markizę de Grand-Air przed bankructwem.


Niezatapialni / Le grand bain

Francja, Belgia 2018, 122′
reż. Gilles Lellouche
obsada: Mathieu Amalric, Guillaume Canet, Benoît Poelvoorde, Virginie Efira

Nagrodzona Cezarem przebojowa francuska komedia, która w kinach zgromadziła ponad 4 miliony widzów, stając się jednym z największych hitów roku.

Grupa mężczyzn po czterdziestce, u progu kryzysu wieku średniego, tworzy pierwszą w historii męską drużynę pływaków synchronicznych. Pomimo sceptycyzmu i szyderstw otoczenia, z zapałem trenują pod okiem Delphine – byłej gwiazdy wodnego baletu. Razem rozpoczynają niezwykłą przygodę, która pomoże im uporać się z własnymi problemami, podbuduje ich poczucie własnej wartości, a także pozwoli lepiej zrozumieć siebie i innych.

Dom na morzem / La villa
Francja 2017, 107′
reż. Robert Guédiguian
obsada: Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meylan, Anais Demoustier

Film brał udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2017.

W malowniczej zatoce w okolicach Marsylii znajduje się piękna willa. Przy umierającym ojcu gromadzi się trójka jego dorosłych dzieci: Angela, aktorka mieszkająca w Paryżu, Joseph, który przyjeżdża z dziewczyną o wiele od siebie młodszą, oraz Armand, który jako jedyny pozostał w Marsylii, aby prowadzić rodzinną restaurację. Rodzinne spotkanie po latach zakłóca pojawienie się niespodziewanych przybyszy z zatopionej łodzi.

Na wojnie / En guerre
Francja 2018, 113′
reż. Stéphane Brizé
obsada: Vincent Lindon, Mélanie Rover, Jacques Borderie

6 nominacji na festiwalu w Cannes w 2018 roku.

Laurent Amédéo, pracownik fabryki części samochodowych Perrin Industrie organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy klasa robotnicza wytrwa solidarnie na stanowisku? Czy Laurent okaże się liderem potrafiącym zjednoczyć wszystkich wokół wspólnej walki?

Tajemnica Henriego Picka / Le mystere Henri Pick
Francja 2018, 101′
reż. Rémi Bezançon
obsada: Fabrice Luchini, Camille Cottin, Alice Isaaz

Utrzymana w doskonałym tempie komedia kryminalna, pełna zwrotów akcji, niespodzianek i ślepych uliczek. Ekranizacja powieści Davida Foenkinosa.
W bibliotece na prowincji zostaje odnaleziony maszynopis podpisany nazwiskiem Henriego Picka, prostego człowieka kojarzonego raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia szanowanego krytyka literackiego Jeana-Michaela Rouche’a. Publiczne podważenie autorstwa powieści kosztuje go utratę żony i pracy. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę Henriego Picka.

 

Ernest i Celestyna w zimie / Ernest et Céléstine en hiver
Francja 2017, 45′
reż. Julien Chheng, Jean-Christophe Roger

Cztery filmy krótkometrażowe, dla dzieci w wieku 3+

Ernest to ogromny niedźwiedź, który lubi muzykę i konfitury i który przygarnął do siebie małą bezdomną myszkę, Celestynę. Dwójka przyjaciół nigdy się nudzi! Kiedy pada pierwszy śnieg, jest to znak, że wkrótce Ernest zapadnie w zimowy sen. Trzeba wszystko przygotować: zająć się Bibi, ich gąską, która wkrótce odleci do ciepłych krajów, pojechać na bal dla myszy i świętować pierwszy dzień zimy. Ale przede wszystkim trzeba upiec mnóstwo pysznych ciastek dla Ernesta, żeby nie zasnął głodny!

 

Varda według Agnès / Varda par Agnès
Francja 2019, 115′
reż. Agnès Varda

Film został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2019

Agnès Varda (1928-2019), legenda kina, autorka m.in. „Cléo od piątej do siódmej”, „Szczęścia”, „Stworzeń”, laureatka Złotego Lwa festiwalu w Wenecji za „Bez dachu i praw”. Jej „Twarze, plaże” były nominowane do Oscara, a ona sama odebrała złotą statuetkę za całokształt twórczości.
Najnowszy i niestety ostatni film mistrzyni „Varda według Agnès” ukazuje jej doświadczenia jako reżyserki i jest zaskakującym podsumowaniem jej pracy i stylu, który ewoluował przez dziesięciolecia.

 

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury