Przedpremierowy pokaz filmu “Scena zbrodni”

Przedpremierowy pokaz jednego z najważniejszych i najbardziej wstrząsających dokumentów ostatnich lat – “Scena zbrodni” (“The Act of Killing”)

Nagradzany na całym świecie film można będzie zobaczyć w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC. Film, wyreżyserowany przez Joshuę Oppenheimera, Christine Cynn i Anonymusa, prezentuje efekty siedmiu lat spędzonych z „emerytowanymi” dowódcami brygad śmierci w Indonezji, łącząc w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego.
W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w 1965 roku, reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały w Indonezji ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Zbrodnie pozostały bez kary, sprawcy są dziś uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację. Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają twórcom filmu o swojej „walce” i demonstrują metody mordowania. Uważają się za „wolnych ludzi”, bo tak tłumaczą sobie słowo „gangsterzy”. W swojej „wyzwoleńczej” działalności wzorowali się – jak twierdzą – na najlepszych amerykańskich filmach. W rzeczywistości byli szmalcownikami i mordercami, jeśli podejrzany nie mógł się wykupić – był mordowany. Gdy reżyserzy proponują im odtworzenie dokonywanych zbrodni, z zapałem załatwiają aktorów, dekoracje, kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach rekonstrukcji. Czują się filmowymi gwiazdami, które pokażą światu prawdziwych indonezyjskich „wolnych obywateli”. Praca przy filmie obiera jednak nieoczekiwany kierunek… Werner Herzog uznał “Scenę zbrodni” za najbardziej surrealistyczny i przerażający dokumentalny obraz ostatniej dekady.

Akademia Filmu Dokumentalnego PLANETE+ DOC to wspólne przedsięwzięciem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie PLANET+ DOC FILM FESTIVAL, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Białostockiego Ośrodka Kultury – DKF “GAG”. Celem Akademii jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi, a przede wszystkim udostępnienie odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej.

Galeria

the-act-of-killing[1]

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu