Premiera: Zimowi bracia

„Gdyby bracia Grimm żyli i tworzyli w XXI wieku „Zimowi Bracia” mogliby być ich autorską, filmową baśnią.” (kasiawithlove.com)

Weź haust mroźnego powietrza, zaciągnij się śniegiem i pozwól sobie na najdziwniejszą podróż zimową, jakiej doświadczyłeś w kinie!
Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera nas do górniczej osady położonej w środku lasu.

Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia. Jeden z nich, ten młodszy, pędzi bimber, desperacko tęskni za miłością i powtarza, że każdy ma w sobie ciemną stronę. W świecie filmu jej metaforą jest kopalnia, gdzie światła czołówek z trudem rozpraszają mrok, w którym cicho narasta napięcie pomiędzy pracującymi mężczyznami.

Wizyjni, zaskakujący, intensywnie oddziałujący poprzez obrazy “Zimowi bracia” opowiadają właśnie o tym, co ukryte: o rywalizacji, agresji, pragnieniu zemsty, które wydobyte z kopalni ludzkiej duszy ranią i niszczą. Ale także o tym wszystkim, co może powstrzymać ciemność.

nagrody
MFF Nowe Horyzonty 2017 – wyróżnienie FIPRESCI
Camerimage 2017 – najlepszy debiut operatorski
CPH PIX 2017 – New Talent Grand PIX
MFF w Locarno 2017 – najlepszy aktor (Elliott Crosset Hove), Europa Cinemas Label, specjalne wyróżnienie Jury Ekumenicznego
Seville European Film Festival 2017 – najlepsze zdjęcia
FF w Salonikach 2017 – najlepszy reżyser, nagroda FIPRESCI
Bodil Awards 2018 (nagrody duńskich krytyków) – najlepszy film i zdjęcia
Robert Awards 2018 (nagrody Duńskiej Akademii Filmowej) – najlepszy film, reżyser, aktorzy (Elliott Crosset Hove, Victoria Carmen Sonne, Lars Mikkelsen), zdjęcia, dźwięk, scenariusz, kostiumy, charakteryzacja
Vilnius Film Festival Kino Pavasaris 2018 – najlepszy debiut

[Źródło: nowehoryzonty.pl]

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury