Premiera: Vortex

Zapraszamy na premierowe pokazy najnowszego filmu Gaspar Noégo, reżysera takich filmów, jak “Nieodwracalne”, “Love” i “Climax”!

VORTEX

Premiera: 16 września 2022

Vortex
Francja/belgia/Monako 2021, 135′
reż. Gaspar Noé
obsada: Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz

Przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento.

Gaspar Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu.

Zabiegi reżysera dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia “Vortex” na jednej półce z “Miłością” Hanekego czy “Szeptami i krzykami” Bergmana.

Gaspar Noé – urodził się w 1963 roku w Argentynie, ale od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Studiował w École nationale supérieure Louis-Lumière. Już tam zabłysnął etiudami. Dzięki 40-minutowemu średniemu metrażowi “Carne” zdobył rozgłos. Jego kontynuacją stał się pełnometrażowy film “Sam przeciw wszystkim”. Twórczość reżysera cechuje skrajny naturalizm. Noé został kilkakrotnie nagrodzony w Cannes, jego prace doceniono też na innych prestiżowych imprezach.

Wybrana filmografia:
2002 – Nieodwracalne / Irréversible
2009 – Wkraczając w pustkę / Enter the Void
2015 – Love
2018 – Climax
2019 – Lux Æterna
2021 – Vortex

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury