Premiera: Nawet myszy idą do nieba

„Nawet myszy idą do nieba” to porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty!

Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem. Pech sprawia, że zamiast wyjść z tego cało, razem trafią do krainy, która okazuje się… niebem. Nie oznacza to jednak końca przygody. Wręcz przeciwnie! Przed bohaterami wyboista droga, podczas której będą musieli przeprawić się przez gorące źródła, rozwiązać zagadki z przedziwnego wesołego miasteczka i stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy. Najtrudniejszym zadaniem okazuje się jednak pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć wspólny język? Oto opowieść, która udowadnia, że w przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych!

„Nawet myszy idą do nieba” zrealizowana została na podstawie uwielbianej przez młodych czytelników książki Ivy Procházkovej. Czeska opowieść ukaże się w Polsce 27 kwietnia nakładem wydawnictwa Afera.
Animację lalkową doceniono niedawno w Bordeaux na Cartoon Movie. Produkcja otrzymała nagrodę Cartoon Tributes – a jest to najbardziej prestiżowe, europejskie wyróżnienie dla branży! Co więcej, tytuł już może poszczycić się wieloma nagrodami, wyróżnieniami, są to m.in.: CZESKIE LWY (nagrodę dla pełnometrażowej animacji przyznała Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna), OFFICIAL SELECTION ANNECY 2021, BEST ANIMATION SHANGHAI FILM FESTIVAL 2021, AUDIENCE AWARD ANIFILM 2021, JURY SPECIAL MENTION ANIFILM 2021. „Nawet myszy idą do nieba” było filmem otwarcia 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

W produkcji brali udział polscy twórcy. Lalki wykorzystane w filmie wykonali artyści z Łodzi, a za koordynację tego przedsięwzięcia odpowiedzialny był polski Momakin. Czwórka animatorów: Katarzyna Okoniewska, Piotr Ficner, Stanisław Szostak i Ilenia Cotardo pracowali na planie w czeskim studiu Barrandov. W Polsce powstała też prawie połowa lalek użyta w animacji. Co więcej, Krzysztof A. Janczak skomponował muzykę. Jest to jeden z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia, który obecnie współpracuje z reżyserami i muzykami na całym świecie.

Polskim koproducentem filmu jest Studio Animoon, które w swoim portfolio ma takie produkcje jak: „Przytul mnie”, „Magiczna zima Muminków” czy „ACID RAIN”. Realizowane przez nich projekty są pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie, rocznie docierając nawet do miliona widzów i zdobyły do tej pory ponad 80 nagród – ostatnio nagrodę Cartoon Tributes dla Producenta Roku.

„Nawet myszy idą do nieba” to czuła, prawdziwa, mądra opowieść o niełatwych relacjach, poszukiwaniu w życiu tego, co najważniejsze, oraz gubieniu się i odnajdywaniu. Potwierdzeniem wartości filmu oraz jego kunsztu niech będzie uzasadnienie wyróżnienia przyznanego przez jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych na 8. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci: za uniwersalne podjęcie tematu śmierci i trudnych emocji towarzyszących utracie oraz za plastyczność i wspaniałe nawiązanie do klasycznej formy animacji.
Reżyserami tej lalkowej animacji są Denisa Grimmova oraz Jan Bubeniček.

Zapraszamy także do umawiania seansów dla grup szkolnych, telefonicznie +48 667974409, 85 742 23 70 lub mailowo dkf@bok.bialystok.pl

„Nawet myszy idą do nieba”
Tytuł oryginału: „Myši patří do nebe”
Reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova
Kraj i rok produkcji: Czechy/Francja/Polska/Słowacja 2021
Czas trwania: 87 min
Wersja językowa: dubbing
Kategoria wiekowa: 6+

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury