Premiera: Im dalej w las, tym więcej drzew

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie film jednego z najciekawszych węgierskich twórców Bence’a Fliegaufa (“Gąszcz”, “To tylko wiatr”, “Łono”) to hipnotyczny portret ludzi na rozdrożu pogrążonych w chaosie.
Intymną atmosferę siedmiu historii opowiedzianych w filmie, podkreślają pełne zbliżeń i długich ujęć klimatyczne zdjęcia.

Siedem historii, wielu bohaterów. Sporo ich dzieli – wiek, doświadczenie, motywacje, życiowe priorytety. Łączy poczucie niespełnienia, skrywana frustracja, wyczuwalny podskórny niepokój. Każdy z nich próbuje wyrazić swoje emocje, ale czuje się niezrozumiany.

Komunikacyjny rozdźwięk widać w każdej formie relacji: rodzinnej, przyjacielskiej, partnerskiej. Dotyczy nie tylko uczuć czy spojrzenia na świat, ale też niezabliźnionych jeszcze ran czy niesprecyzowanych planów na przyszłość. Młoda dziewczyna obwinia ojca za śmierć matki, para nie może zdecydować, czy to najlepszy moment na dziecko, inna spiera się o poprzedni związek mężczyzny, kobieta próbuje wpłynąć na światopogląd swojego syna. Każdy z bohaterów, także pozostałych historii, czuje się osaczony i samotny.

Benedek Fliegauf
Reżyser, scenarzysta i producent urodzony w 1974 roku w Budapeszcie. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w węgierskiej telewizji. Jako asystent uczył się m.in. u Miklósa Jancsó. Za pełnometrażowy debiut fabularny “Gąszcz” otrzymał Nagrodę im. Wolfganga Staudte na Berlinale. W 2007 roku jego film “Mleczna droga” wygrał konkurs Filmmakers of the Present na MFF w Locarno. W 2012 roku jury konkursu głównego na Berlinale przyznało mu Grand Prix za “To tylko wiatr”.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury