Premiera: Dzięki Bogu

Oparty na faktach nowy film François Ozona („8 kobiet”, „Basen”, „Podwójny kochanek”) to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak ofiary pedofilii w Kościele organizują się po 30 latach, aby w końcu wymierzyć sprawiedliwość!

Alexandre (Melvil Poupaud, „Na zawsze Laurence”, „Czas, który pozostał”, „Nad morzem”) mieszka w Lyonie z żoną i pięciorgiem dzieci. Jest przykładnym katolikiem. Pewnego dnia odkrywa, że ksiądz Preynat, który go skrzywdził kiedy był harcerzem, nadal pracuje z nieletnimi. Postanawia działać. Wkrótce dołączają do niego dwie inne ofiary księdza: François (Denis Ménochet, „Bękarty wojny”) i Emmanuel (Swann Arlaud, „Sponsoring”).

Film „Dzięki Bogu” skupia się właśnie na ofiarach i to jest jego wielka siła. Ukazuje ich skomplikowane relacje z bliskimi i nieoczywisty stosunek do wiary.
Światowa premiera filmu odbyła się na Berlinale, gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury. Miesiąc później, kardynał Philippe Barbarin (przedstawiony w filmie) został skazany na pół roku więzienia za tuszowanie pedofilii, Proces księdza Preynata ma się odbyć do końca roku. 4 lipca tego roku został on wydalony ze stanu duchownego.

Głosy prasy:

„Dzięki Bogu” o rzadki film z gatunku „na ważny temat”, który – choć inspiruje się faktami – nie ulega publicystycznemu zapałowi. Zamiast słusznego gniewu mamy tu równie słuszną wyważoną refleksję.
– Filmweb

Owszem, “Dzięki Bogu” to “Kler” i “Tylko nie mów nikomu” w jednym. Ale gdy Smarzowski niebezpiecznie balansuje na granicy (zamierzonej) karykatury, Ozon stawia na realizm i prostotę, punktuje zamiast ośmieszać. Poraża spokojem. 
– Onet

Ten film ma siłę rażenia równą “Klerowi”.
– Janusz Wróblewski, Polityka

Niemiecka dziennikarka na konferencji w Berlinie mówi: – Panie Ozon, gdy zobaczyłam w programie, że powstał kolejny film o pedofilii w Kościele katolickim, wzruszyłam ramionami. Znowu? A jednak chwycił mnie pan za serce.
– Gazeta Wyborcza

Przemyślana i perfekcyjnie zagrana opowieść w szybkim tempie, która odsłania swoje rozdziały w trybie pilnym niczym deadline redakcyjny.
– IndieWire

Fantastycznie zagrany i pod idealną kontrolą.
– Screen Daily

Ozon nie zrobił skandalizującego filmu o pedofilii; on snuje opowieść o męskiej wrażliwości i pragnieniu odnowy, za pomocą trzech aktorów o oszałamiającej sile.
-Première

Wielki film.
– L’Express

Film w mistrzowski sposób przedstawia walkę ofiar księdza-pedofila.
– Le Figaro

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu