Premiera: Biały Kruk

To przejmująca historia, inspirowana książką autorstwa Julie Kavanaugh „Rudolf Nureyev: The Life”, opowiada o losach młodego Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy w historii, jego słynnej ucieczce z Rosji (1961), próbach zatrzymania go przez KGB. Film w reżyserii nominowanego do Oscara® Ralpha Fiennesa, na podstawie scenariusza Davida Hare’a („Godziny”). W roli mistrza Nuriejewa – słynny tancerz Oleg Ivenko

Nureyev urodził się w 1938 w pociągu Kolei Transsyberyjskiej w pobliżu Irkucka. W wieku 17 lat rozpoczął naukę w Leningradzkiej Szkole Choreograficznej. Później przeniósł się do Moskwy, ale problemy finansowe zmusiły do powrotu do Leningradu. Tam przez trzy lata kształcił się pod okiem legendarnego mistrza Aleksandra Puszkina, którego w filmie zagrał RALPH FIENNES. Nureyev zachwycał publiczność każdym swoim występem. Olbrzymia popularność sprawiła jednak, że jego życie osobiste jak i działalność artystyczna znalazły się w kręgu zainteresowań KGB. Władze wprawdzie pozwalały mu na zagraniczne występy, ale każdy wyjazd odbywał się pod ścisłym okiem służb radzieckich. W trakcie jednego z pobytów we Francji poznał Clarę Saint (w tej roli niezapomniana Adele z „Życia Adeli” czyli ADELE EXARCHOPOULOS), bywalczynię salonów, która pomogła mu uzyskaniu azylu politycznego we Francji.

Od biednego dzieciństwa w sowieckiej Ufie, przez sukcesy w szkole baletowej, przyjazd do Paryża i dramatyczne wydarzenia na lotnisku Le Bourget – „BIAŁY KRUK”pokazuje prawdziwą historię życia niezwykłego artysty, który na zawsze zmienił światowy balet. Nureyev od początku uznawany był za wcielenie piękna i tanecznej doskonałości, ale jednocześnie był niezwykle ambitny, bezkompromisowy i impulsywny. Charakter artysty doskonale ukazał tancerz i aktor OLEG IVENKO.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury