Premiera: Baby Broker

Zapraszamy na pierwszy koreański film japońskiego reżysera Hirokazu Kore-edy!

Baby Broker
Korea Południowa 2022, 129′
reż. Hirokazu Kore-eda
obsada: Song Kang Ho, Gang Dong Won, Doona Bae, Lee Ji Eun, Lee Joo Young

Sang-hyun (Song Kang-Ho) i jego przyjaciel Dong-soo (Gang Dong-Won) żyją skromnie, prowadząc małą pralnię i dorabiając na plebanii. Pewnej ulewnej nocy w oknie życia pojawia się niemowlę. Przekonani, że po porzuconego chłopca nikt się nie zgłosi, Sang-hyun i Dong-soo planują sprzedać go parze, która nie może mieć własnych dzieci. Kiedy wszystko wydaje się ustalone, niespodziewanie zjawia się matka dziecka.

Młoda dziewczyna odkrywa ich plan i chce zgłosić sprawę na policję. Porywacze przekonują ją jednak, że ich celem jest znalezienie dobrego domu dla małego Woo-sunga, więc dziewczyna postanawia wyruszyć z nimi na poszukiwania nowych rodziców. Wkrótce okazuje się, że ich śladem podążają dwie funkcjonariuszki policji. Po drodze na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety. Okazuje się, że każdy ma coś na sumieniu…

„Baby Broker” to cudowna w swej wrażliwości opowieść, zadająca pytania o kwestie etyki, wolności wyboru, pieniędzy, rodziny oraz tego, jak znaleźć miłość w tym szalonym bałaganie zwanym życiem.

Hirokazu Kore-eda zdobył w 2018 roku Złotą Palmę na 71. MFF w Cannes, a rok później nominację do Oscara za film „Złodziejaszki”. Znany z rewelacyjnego „Parasite” Song Kang-Ho otrzymał za rolę w „Baby Broker” nagrodę dla Najlepszego Aktora na MFF w Wenecji 2022.

Reżyser Hirokazu Kore-eda: Przygotowując się do nakręcenia filmu „Baby Broker”, mogłem wysłuchać ich historii. Dorastali w sierocińcach. Ich rodzice opuścili ich z różnych powodów. Były wśród nich dzieci, które pytały same siebie: Czy to dobrze, że w ogóle się urodziłem? I nie potrafiły odpowiedzieć na to najbardziej fundamentalne pytanie.
Po ich wysłuchaniu nie umiałem nic powiedzieć. Jaki sens ma powtarzanie banalnych słów pocieszenia? Czy mogłem z czystym sumieniem powiedzieć im, że na świecie wszyscy zasłużyli na to, żeby się urodzić?
Mając w pamięci te dzieci, które muszą dalej żyć, walcząc z wewnętrznymi i zewnętrznymi głosami, które powtarzają, że nie powinni się byli urodzić, jaki film mogłem nakręcić?
Tworząc ten film, zawsze miałem w pamięci to pytanie.
„Baby Broker” to film, w którym przyglądam się bezpośrednio życiu i wybieram postaci, które przemówią moim głosem.
Ten film przypomina modlitwę lub żarliwą prośbę.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury