Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk z Münster: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

W ramach festiwalu 36. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl:

Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk z Münster: Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

27 maja 2022, godz. 21:30
aula Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Sosnowskiego 11
wstęp wolny

 

Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk z Münster mają już na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim, nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl “JEWROPE” (2014) i tytuł „spektaklu roku” przyznany polsko-niemieckiej koprodukcji „SOLIDARITOT” przez magazyn “tanz—Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).

W 2021 roku spotkały się ponownie podczas realizacji premiery „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt”, by sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Szekspira.

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos…

W jaki sposób Szekspir mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.

Czerpiąc z tych inspiracji – dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki – stworzyli obraz Miasta. Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki
asystent choreografa: Rene Haustein
dramaturgia: Rolf Baumgart
scenografia i kostiumy: Nanako Oizumi
światła: Przemysław Gapczyński, Nanako Oizumi, Dariusz Szych
muzyka: Damian Pielka
tańczą i współtworzą: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, JinWoo Namkung, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk
asystent produkcji: Marcus Bomski
asystent ds. kostiumów: Adriana Cygankiewicz
koordynator produkcji: Robert Chodyła

Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach programu “Taniec 2022” prowadzonego przez NIMIT oraz współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury