Pokój z widokiem. Lato 1939 – SPOTKANIE ODWOŁANE

Szanowni Państwo!

Z przykrością informujemy, że spotkanie z Marcinem Wilkiem zostało odwołane z powodu nagłej choroby pana Marcina

Pokój z widokiem. Lato 1939

Współczesne lato to przede wszystkim wakacje. W przedwojennej Polsce lato odróżniało się od innych pór roku tylko tym, że było cieplej.

Podróżowali oczywiście artyści, literaci, dziennikarze, a kurorty z roku na rok stawały się coraz nowocześniejsze (tak jak modernizowała się Polska). Ale nie wszędzie było tak kolorowo. Na wsi o wakacjach się nie marzyło. Krucho z marzeniami było także w województwach wschodnich, dziś określanych mianem Kresów.

Opisując ostatnie przedwojenne lato, Marcin Wilk zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju.

Obrazy pamięci wzbogacone wycinkami z prasy i dokumentami epoki złożyły się w mozaikę o codzienności na moment przed apokalipsą.

Marcin Wilk – autor, bloger/vloger, kurator. Stale współpracuje z Goethe-Institut w Krakowie, od wielu lat jest kuratorem pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada, a także moderatorem Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych w Krakowie. Napisał m.in. biografię Anny Jantar (“Tyle Słońca” Znak, 2015), Ireny Kwiatkowskiej (“Żarty się skończyły” Znak, 2019) oraz reportaż historyczny “Pokój z widokiem. Lato 1939” (W.A.B., 2019). Prowadzi literackiego bloga Wyliczanka.eu.

Marta Sawicka-Danielak – filolożka i kulturoznawczyni, krytyczka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Publikowała m.in. na łamach „Wprost”, „Polityki”, „ Rzeczpospolitej” i innych; współprowadziła program o książkach w TVP1. Autorka powieści „Święto Trąbek” (W.A.B., 2016). Restauratorka i właścicielka klubo-galerii. Nauczycielka jogi certyfikowana przez rząd Indii, autorka tekstów z zakresu świadomego życia i coachingu. Mieszka w Warszawie. Kocha Podlasie.
sawickadanielak.com

Patronat medialny: Polskie Radio Białystok

 

 

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu