Pokaz specjalny: Film balkonowy

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG” zaprasza nauczycieli i edukatorów na specjalny pokaz “Filmu balkonowego” w reżyserii wybitnego i wielokrotnie nagradzanego dokumentalisty Pawła Łozińskiego!

Film balkonowy

19 maja 2022 (czwartek), godz. 16:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny / obowiązują zapisy: dkf@bok.bialystok.pl

Prelekcję przed filmem wygłosi i spotkanie poprowadzi dr Maciej Białous

Plan spotkania:
godz. 16:00-16:10 – kawa/herbata
godz. 16:10-16:30 – prelekcja
godz. 16:30-18:10 – seans
godz. 18:10-18:30 – wręczenie dyplomów uczestnikom projektu NHEF w sezonie 2021/2022

Film balkonowy
Polska 2021, 100’
reż. Paweł Łoziński

Zdobywca Nagrody Publiczności na 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

Czy każdy może być bohaterem filmu? Paweł Łoziński (jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina dokumentalnego, wielokrotnie nagradzany reżyser, autor m.in. filmu “Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”) przygląda się przechodniom ze swojego balkonu. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

„Stoję na balkonie mieszkania przy ulicy Walecznych w Warszawie i robię to, co lubię najbardziej – przyglądam się światu” – tak o swoim filmie mówi reżyser. – „Słucham, o czym rozmawiają przechodnie. Uśmiechnięci i smutni, zamyśleni i zagapieni w telefony, młodzi i starzy, zwyczajni przechodnie. Czasem ktoś zatrzyma się pod moim balkonem, porozmawiamy. O czym? O życiu. Może wcale nie trzeba pędzić za bohaterami po różnych kontynentach, aż na koniec świata, żeby poznać ich historie? Taki jest mój punkt widzenia na robienie filmów.”

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury