Pokaz specjalny: Blue Note Records

Rewelacyjna, emocjonująca i emocjonalna podróż za kulisami Blue Note Records, pionierskiej wytwórni, która ‘wydała na świat’ jednych z najlepszych artystów jazzowych XX i XXI wieku oraz stała się inspiracją dla artystów m.in hip-hopowych…

Pokaz specjalny: Blue Note Records
12 czerwca | kino Forum | godz. 18:30 | bilet 16 zł

“Blue Note Records. Beyond The Notes” to historia kultowej wytwórni jazzowej. Rzadkie materiały archiwalne, wgląd w bieżące sesje nagraniowe, rozmowy z artystami Blue Note i osobami blisko związanymi z wytwórnią – to cechy tego dokumentu, który zagląda za kulisy i ujawnia inspiracje towarzyszące muzykom, które mają niebagatelne znaczenie także w dzisiejszym klimacie politycznym. Ta pionierska wytwórnia, założona przez niemieckich Żydów, którzy uciekli przed nazistowską nagonką, powstała w Nowym Jorku w roku 1939. Dwóch fanów jazzu dało życie artystom, którzy – tak jak oni sami – poszukiwali wolności i swobody w tworzeniu. Ich wizja i bezkompromisowa postawa przyczyniły się w znacznym stopniu nie tylko do rewolucji w jazzie, ale była światłem dla całej muzyki i sztuki, włączając w te zjawiska także hip-hop.

W głównym wątku legendarne postacie jazzu: Herbie Hancock i Wayne Shorter występują wespół z dzisiejszą generacją artystów takich jak Robert Glasper i Ambrose Akinmusire nagrywając All-Stars album. Całość dokumentu opisuje spójność wizji Blue Note wraz z jej nadrzędnym nurtem reprezentowanym przez takie legendarne ikony jazzu jak: Thelonious Monk, Bud Powell, John Coltrane, Art Blakey, Horace Silver oraz Miles Davis.

Wartości takie jak: wolność, niezależność, ekspresja, równość i dialog – bardzo aktualne w dzisiejszych czasach, niezmiennie przyświecały i przyświecają twórcom Blue Note jak i artystom z ich „stajni”.

 

Galeria

Blue Note Rocords_poster

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury