Pokaz Oscarowych Shortów

Oscary to najbardziej pożądane nagrody w świecie filmowym. Zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden, ale członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej co roku stają przed niezwykle trudnym wyborem. O filmach nominowanych w najważniejszych kategoriach wiemy już wszystko, ale Oscary to nie tylko pełnometrażowe hollywoodzkie produkcje! To także wyjątkowe filmy krótkometrażowe – najlepsze propozycje z całego świata, filmy, które były pokazywane i wielokrotnie nagradzane na najważniejszych festiwalach.

Na specjalnych pokazach w naszym kinie, po raz pierwszy na dużym ekranie, jeszcze przed Oscarową Galą, będzie można zobaczyć wszystkie nominowane do Oscara filmy w kategoriach Najlepszy krótkometrażowy film aktorski i Najlepszy krótkometrażowy film animowany. Zapraszamy na wyjątkową podróż przez różne kontynenty i różnorakie tematy. Nie zabraknie emocji, śmiechu i powodów do wzruszeń. I z pewnością każdy odnajdzie coś dla siebie!

W zestawie nominowanych do Oscara krótkometrażowych filmów aktorskich solidną dawkę humoru zapewni nam palestyńska produkcja “Ave Maria” – brawurowa komedia o zakonnicach i nietypowym wypadku, który wydarzył się w murach ich klasztoru. Następnie sprawdzimy, ile może znaczyć przyjaźń dwóch chłopców w ogarniętym wojną Kosowie w pierwszym w historii Kosowa nominowanym do Oscara filmie “Shok”. Prawdziwych emocji dostarczy nam również dramat “Wszystko będzie dobrze”, opowiadający niezwykłą historię jednego weekendu z życia rozwiedzionego, samotnego ojca i jego ośmioletniej córki. Film w reżyserii Patricka Vollratha docenił sam Michael Haneke, który nazwał go poruszającym i urzekającym od pierwszej do ostatniej sekundy. W trakcie naszej podróży przez najlepsze krótkie metraże z całego świata poznamy także uroczego i inteligentnego młodego mężczyznę, który będzie musiał przezwyciężyć swoje kompleksy w brytyjskim filmie “Jąkała”. A na koniec film oparty na podstawie prawdziwej historii, która wydarzyła się w Afganistanie – “Day One” w reżyserii żołnierza, któremu George Lucas pomógł spełnić marzenia i zostać prawdziwym filmowcem!

Niezwykle ciekawie zapowiada się również zestaw krótkometrażowych filmów animowanych. Na liście tegorocznych nominowanych do Oscara animacji nie mogło zabraknąć nowej, zachwycającej produkcji studia Pixar, czyli filmu “Sanjay’s Super Team” – przebojowej opowieści łączącej elementy amerykańskich bajek o superbohaterach i hinduskiej kultury. Bohaterką kolejnego filmu, “Świat jutra”, będzie natomiast mała dziewczynka, która wyrusza w podróż we własną odległą przyszłość. Najnowsze dzieło słynnego rysownika Dona Hertzfelda to niezwykła animacja science fiction, która w ubiegłym roku zdobyła ponad 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie i została okrzyknięta jednym z najlepszych filmów roku! Z odległej przyszłości przeniesiemy się do kosmosu, gdzie dzięki filmowi “Nie możemy żyć bez kosmosu” Konstantina Bronzita poznamy zabawną historię męskiej przyjaźni pomiędzy dwoma kosmonautami. Następnie wyruszymy w podróż do starożytnej Grecji, aby oczami małej dziewczynki zobaczyć brutalną walkę Spartan i Ateńczyków w filmie “Prolog”, najnowszej animacji laureata Oscara Richarda Williamsa. A na koniec prawdziwa perełka – bezapelacyjny zwycięzca festiwalu Palm Springs ShortFest, pełna ciepłego humoru “Niedźwiedzia opowieść” o uroczym, melancholijnym niedźwiedziu i jego mechanicznym teatrzyku. Taki zestaw to prawdziwa gratka dla fanów najlepszych animacji!

20 lutego
Oscarowe shorty: najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie
kino Forum, godz. 18:15, bilet 12 zł

AVE MARIA (15 min.) Palestyna, Francja, Niemcy
reż. Basil Khalil
Brawurowa komedia. Zakonnice z klasztoru Sióstr Miłosierdzia, usytuowanego pośród dzikiego krajobrazu na Zachodnim Brzegu Jordanu, działają wedle codziennej rutyny, na którą składają się cisza i modlitwa. Ich spokój zostaje zakłócony, gdy do klasztornych drzwi puka żydowska rodzina, która szuka pomocy po tym, jak rozbiła się samochodem o ścianę klasztoru.

DAY ONE (25 min.) USA
reż. Henry Hughes
Film na podstawie prawdziwych wydarzeń. Feda, świeżo po rozwodzie, dołącza do armii USA jako tłumaczka. Pierwszego dnia pobytu w Afganistanie jej oddział przeszukuje dom człowieka konstruującego bomby. Kiedy jego żona zaczyna rodzić, tłumaczka musi się podjąć zadania wykraczającego poza jej obowiązki i odebrać skomplikowany poród dziecka.

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE / ALLES WIRD GUT (30 min.) Niemcy, Austria
reż. Patrick Vollrath
Michael przyjeżdża do byłej żony, by odebrać od niej Leę, ich ośmioletnią córkę. Wydaje się, że wszystko przebiegnie tak, jak co drugi weekend, gdy dziewczynka widzi się z ojcem. Po pewnym czasie Lea zaczyna czuć jednak, że coś jest nie w porządku. Pełna emocji opowieść, którą Michael Haneke nazwał poruszającą i urzekającą od pierwszej do ostatniej sekundy.

SHOK (21 min.) Kosowo, Wielka Brytania
reż. Jamie Donoughue
Pogrążone w wojnie Kosowo, 1988 rok. Petrit i Oki są najlepszymi przyjaciółmi. Pewnego dnia ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, a decyzje, które podejmą, wpłyną nie tylko na życie chłopców, ale również na los ich rodzin. Pierwsza w historii Kosowa nominacja do Oscara!

JĄKAŁA / STUTTERER (12 min.) Wielka Brytania, Irlandia
reż. Benjamin Cleary
Greenwood jest uroczym i zabawnym chłopakiem, który od pół roku koresponduje w sieci z piękną i inteligentną Ellie. Pewnego dnia dziewczyna oznajmia, że będzie w Londynie i proponuje mu spotkanie na żywo. Greenwood marzy o tym, żeby zobaczyć się z Ellie. Nie powiedział jej jednak, że na przeszkodzie ich idealnej randki może stanąć jego… jąkanie się.

 

25 lutego
Oscarowe shorty: najlepsze krótkometrażowe filmy animowane
kino Forum, godz. 18:15, bilet 12 zł

SANJAY’S SUPER TEAM (7 min.) USA
reż. Sanjay Patel
Zachwycająca produkcja słynnego studia Pixar. Sanjay uwielbia amerykańskie animacje i komiksy, co nie podoba się jego ojcu, który chciałby wychować go w tradycyjnej, hinduskiej kulturze. Dzięki swojej niesamowitej wyobraźni chłopiec może na szczęście przeżywać niesamowite przygody, o których nigdy nie marzył. Być może jego wyobraźnia pomoże mu także znaleźć sposób na porozumienie z ojcem.

NIE MOŻEMY ŻYĆ BEZ KOSMOSU / WE CAN’T LIVE WITHOUT COSMOS (16 min.) ROSJA
reż. Konstantin Bronzit
Dwaj kosmonauci znają się i przyjaźnią od dziecka. Przez kolejne etapy swojej wytrwałej edukacji dążą do wspólnego celu, jakim jest wyruszenie rakietą na orbitę. Marzenie w końcu się spełnia, lecz nieoczekiwany wypadek rozdziela przyjaciół na zawsze. Opowiedziana z dyskretnym humorem opowieść o marzeniach i niełatwej drodze do ich realizacji.

ŚWIAT JUTRA / WORLD OF TOMORROW (17 min.) USA
reż. Don Hertzfeldt
Emily oraz jej klon wyruszają w fascynującą podróż do przyszłości. Zachwycająca animacja Dona Hertzfeldta, niezależnego twórcy filmowego, animatora i pisarza, którego filmy zdobyły ponad 200 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Jest jedynym animatorem, którego dzieła zdobyły dwukrotnie Główną Nagrodę Jury na festiwalu Sundance.

NIEDŹWIEDZIA OPOWIEŚĆ / BEAR STORY (10 min.) CHILE
reż. Gabriel Osorio
Każdego ranka Niedźwiedź pieczołowicie przygotowuje swój mechaniczny teatrzyk, by sprawnie działał. Gdy tylko dociera z nim na odpowiednią ulicę, sygnalizuje swoje przybycie dzwonkiem. To znak, że chętni przechodnie mogą podejść, zanurzyć się na chwilę w świecie włożonym do małej skrzynki i poznać tytułową niedźwiedzią opowieść.

PROLOG / PROLOGUE (6 min.) WIELKA BRYTANIA
reż. Richard Williams
Mała dziewczynka jest świadkiem zaciętej walki między Spartanami a Ateńczykami. Najnowsza, zachwycająca wizualnie animacja nagrodzonego Oscarem Richarda Williamsa.

Galeria

oscarowe shorty (1) oscarowe shorty (2) oscarowe shorty (3) oscarowe shorty (4) oscarowe shorty (5) oscarowe shorty (6) oscarowe shorty (7) oscarowe shorty (8) oscarowe shorty (9) oscarowe shorty (10) oscar 1

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu