Paweł Totoro Adamiec: Królowie nadbużańscy

W ramach XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zapraszamy na wystawę Pawła Totoro Adamca

Królowie nadbużańscy

wernisaż 7.12.2016, godz. 17:30
foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
wystawa czynna do 11 grudnia

Królowie nadbużańscy
Projekt miał zaktywizować mieszkańców wsi położonych nad Bugiem. Zależało mi na pokazaniu ich otwartości względem różnych form sztuki oraz dystansu do życia. Stworzyłem kostiumy, nawiązujące do królewskich atrybutów. Powstały głównie z materiałów naturalnych, zebranych na terenach Podlasia. Podczas szukania modeli we wsiach Bubel Stary, Bubel Granna i Bubel Łukowiska, zapytałem o chęć uczestniczenia w przedsięwzięciu ponad 50 sędziwych osób. Na zdjęcia w kostiumie zgodziło się 13 mieszkańców, z czego wybrałem 10 portretów. Bohaterowie cyklu opowiadali niezwykłe historie ze swojego życia i okolic Buga, ukazując zupełnie inną, wręcz odrealnioną rzeczywistość. Problemem ich rodzimych wsi jest wyludnienie oraz zubożenie, brakuje też rozrywek dla osób starszych. Z drugiej strony jest ogromny dystans do siebie oraz otwartość na tego typu projekty.

Królowie nadbużańscy część 2
Cykl fotografii powstał w trakcie 6 Land Art Festiwalu i był kontynuacją projektu z 2015 roku. Aby dopełnić historię o nierzeczywistych i dumnych władcach Podlasia, w pracę tym razem włączyłem dzieci ze wsi położonych nad Bugiem. Zarówno w wykonanych przeze mnie kostiumach, jak i tłach portretów dominuje przyroda, największa wartość tej krainy.
Młodzi bohaterowie fotografii okazali się wyjątkowo wdzięcznymi modelami, jednocześnie przekonująco wczuwali się w klimat cyklu i charaktery postaci. Dużym ułatwieniem było to, że większość znała pierwszą odsłonę Królów, gdzie główną rolę grały osoby dojrzałe. Pomogło to im zrozumieć konwencję i cel tego typu zdjęć i charakteryzacji.
Prace nad drugim cyklem różniły się od pierwszej części pod względem metod i tempa pracy oraz atmosfery w trakcie zdjęć. Nie było już melancholijnie, wspominkowo i wzruszająco, a raczej energetycznie, sielsko i spontanicznie, co pokazało mi kolejne, prawdziwe oblicze wsi położonych w dolinie Bugu oraz społeczności tam mieszkających.

 

Paweł Totoro Adamiec – fotograf, charakteryzator, projektant, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Lubelskiej Szkoły Fotografii. Absolwent architektury krajobrazu na KUL. Autor okładki do pierwszej, polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. W swoich pracach ukazuje mocno teatralną i zniekształconą rzeczywistość wraz z wprowadzonymi w nią osobliwymi postaciami. Tworząc kreacje i makijaże, sięga po nietypowe materiały i techniki. Inspiracje odnajduje w przyrodzie, baśniach, muzyce i świecie mody, stawiając na niepowtarzalność przedstawionych historii oraz na możliwość dowolnej ich interpretacji.

www.paweladamiec.pl
www.facebook.com/Totoro.Adamiec
www.youtube.com/user/paweladamiec

Galeria

janina_pawel-totoro-adamiec krolowie
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  6 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  6 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  6 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  6 lat temu