Otwarcie Festiwalu: KODE9 na żywo do filmu Hitchcocka

Tradycją ŻUBROFFKI jest uroczyste otwarcie, podczas którego światowe gwiazdy grają na żywo do niemych filmów. W tym roku otwarcie festiwalu uświetni występ legendy dubstepu i założyciela wytwórni Hyperdub KODE9, który zagra na żywo do filmu Szantaż mistrza suspensu, Alfreda Hitchcocka!

7.12.2016, 20:30
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu pokazu)        

Szantaż/Blackmail (UK, 1929, 85’)
Alice, po kłótni z chłopakiem, przyjmuje zaproszenie od znajomego malarza. Odwiedza go w domu, gdzie artysta proponuje jej pozowanie do portretu w sukni baletnicy. Kiedy Alice się przebiera, mężczyzna próbuje wykorzystać sytuację. Dziewczyna chwyta za nóż i zadaje niedoszłemu gwałcicielowi śmiertelny cios. Krótko po zajściu, tajemniczy świadek zabójstwa zaczyna szantażować Alice… Istnieją dwie wersje filmu: niema i dźwiękowa, która była dla Hitchcocka oraz brytyjskiego kina pierwszym filmem dźwiękowym. W Białymstoku zostanie zaprezentowana wersja niema.

Alfred Hitchcock (1899-1980) – angielski reżyser, scenarzysta i producent, mistrz suspensu, twórca thrillera. Geniusz kina, który wypracował własny niepodrabialny styl (specyficzny czarny humor), tworząc filmy cieszące się masową popularnością, a zarazem będące na wysokim poziomie artystycznym. Hitchcock pojawia się w swoich filmach przez kilka sekund gdzieś w tle – każdy kto zna jego filmy, kojarzy charakterystyczną, tęgą sylwetkę starszego pana w czarnym garniturze. Jego najwybitniejsze filmy to Nieznajomy z pociągu (1951), Okno na podwórze (1955), Zawrót głowy (1958), Północ – północny zachód (1959), Psychoza (1960), i Ptaki (1963).

KODE9 (Steve Goodman) – angielski artysta i wizjoner, jedna z największych postaci światowej sceny dubstepowej, właściciel prestiżowego labelu Hyperdub (m.in.: Burial, The Bug, Zombie, Cooly G, Ikonika). Dojrzałe spojrzenie na muzykę zawdzięcza filozofii na uniwersytecie w Warwick, gdzie brał też udział w zajęciach na temat afrofuturyzmu, postmodernizmu, cybernetyki i kultury rave. To wszystko pozwoliło mu zostać specjalistą od dźwięku i jego roli w życiu człowieka oraz umożliwiło szereg eksperymentów, które ukształtowały jego pozycję na rynku muzycznym (jest autorem książki Sonic Warfare: Sound, Affect and The Ecology of Fear). W 2000 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie rozpoczął karierę didżeja oraz pracę w popularnym Rinse.fm. Za przełomowy moment jego działalności uważa się założenie wspomnianej wytwórni Hyperdub (2004), która miała kluczowy wpływ na popularyzację dubstepu. Poza płytami wydanymi pod banderą Hyperdub, Kode9 może pochwalić się wydawnictwami dla Aphex Twina i remixami Lee Scratch Perrego, Battles czy Junior Boyz.
https://www.facebook.com/djkode9
https://soundcloud.com/kodenine

Galeria

blackmail_www

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury