Oto jest M. Šašek

Zapraszamy na wystawę ilustracji Miroslava Šaška, czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci! Wystawa została przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

OTO JEST M. ŠAŠEK

6-23 maja 2021, codziennie (oprócz poniedziałku) w godz. 10:00-17:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp: 5 zł od osoby (niedziele bezpłatnie)

Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia obowiązuje zakrywanie ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki.

wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury 
oświadczenie uczestnika wystawy

Paryż, Rzym, Nowy Jork, Londyn, Monachium, Wenecja – ileż tam imponujących budynków, słynnych placów i pięknych parków. Każde z tych miast ma inną historię i niepowtarzalny klimat, a dzięki mistrzowskim ilustracjom Miroslava Šaška będziecie chcieli odwiedzić je wszystkie!

Tworzona od końca lat 50. XX wieku seria ilustrowanych albumów ukazuje najsłynniejsze miasta świata z ich znakomitymi zabytkami i niezwykłymi zakątkami. Przewodniki z serii “Oto jest… ” przyniosły Miroslavovi Šaškovi międzynarodową sławę i do dziś zachwycają młodych czytelników na całym świecie. Jego wysmakowane i pełne humoru ilustracje zapraszają do świata sprzed kilku dekad, prezentując nie tylko budynki, ale także zwyczaje, stroje, pojazdy i mnóstwo ciekawych szczegółów. W interesujący i zabawny sposób przedstawiają słynne miasta, zachęcając zarazem do podróżowania i uważnego odkrywania nowych miejsc.

Miroslav Šašek (1916–1980)
Czeski ilustrator, malarz, autor książek dla dzieci. Z wykształcenia architekt. W 1948 roku, gdy w Czechosłowacji władzę przejęła partia komunistyczna, wyemigrował do Niemiec. Osiedlił się w Monachium, gdzie przez kilka lat pracował w Radiu Wolna Europa. Podczas wakacji w Paryżu wpadł na pomysł książki “Oto jest Paryż”. Wydana w 1959 roku, zapoczątkowała 18-tomową serię książek dla dzieci o miastach świata, która przyniosła Šaškowi międzynarodową sławę. Dwa kolejne tomy – “Oto jest Londyn” i “Oto jest Nowy Jork” – zdobyły przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku (w latach 1959 i 1960).

Wydawnictwo Dwie Siostry wydało dotąd sześć tomów serii: “Oto jest Paryż”, “Oto jest Londyn”, “Oto jest Rzym”, “Oto jest Nowy Jork”, “Oto jest Monachium” i “Oto jest Wenecja”.
Na podstawie tych tytułów przygotowało też wystawę, która oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury