Operacja Mincemeat

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

OPERACJA MINCEMEAT

21 sierpnia 2022, godz. 15:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Operacja Mincemeat
USA 2021, 128′
reż. John Madden
obsada: Colin Firth, Markus von Lingen, Alba Brunet, Matthew Macfadyen, Kelly Macdonald, Penelope Wilton, Johnny Flynn

Jest rok 1943. Alianci są zdeterminowani, aby przełamać kontrolę Hitlera nad okupowaną Europą i zaplanować zmasowany atak na Sycylię, stoją jednak przed niemożliwym wyzwaniem — jak uchronić jednostki zaangażowane w inwazję przed potencjalną masakrą?

Dwaj wybitni oficerowie wywiadu, Ewen Montagu i Charles Cholmondeley opracowują najbardziej inspirującą i nieprawdopodobną strategię dezinformacji w historii wojskowości, której centrum stanowi wyjątkowy – bo nieżyjący – tajny agent. „Operation Mincemeat” to niezwykła prawdziwa opowieść o pomyśle, który miał zmienić bieg wojny – wbrew logice, ryzykując życiem niezliczonych istnień ludzkich i testując nerwy jego wykonawców do granic możliwości.

Operacja „Mincemeat” była przygotowaną przez brytyjski kontrwywiad akcją przekonania niemieckiego Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu (OKW), że alianci w roku 1943 dokonają inwazji na Sardynię i Bałkany, a nie na Sycylię, która była rzeczywistym celem przygotowywanej operacji desantowej pod kryptonimem „Husky”. Operacja „Mincemeat” zakończyła się sukcesem. Podobnie jak inwazja na Sycylię.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury