Odwaga

W ramach Festiwalu ?UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na film

ODWAGA + skype z reżyserem Aleksiejem Paluyanem

27 listopada 2021, godz. 16:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 13 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

prowadzenie spotkania: Radek Dąbrowski

Odwaga / Courage
Niemcy 2021, 90′
reż. Aleksiej Paluyan

Podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku, troje aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryna, Pavel i Denis angażuje się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Wyruszają na ulice Mińska, aby stanąć w obronie wolności słowa i poprzeć długo oczekiwaną zmianę władzy. Nieposłuszeństwo obywatelskie staje się niczym imperatyw moralny. Głos ludu zostaje jednak brutalnie zmiażdżony przez aparat bezpieczeństwa białoruskiego reżimu. Członkowie grupy teatralnej zostają aresztowani. Kraj stoi na krawędzi wojny domowej.

Film dokumentuje odważny, pokojowy opór Maryny, Pawła i Denisa przed i w trakcie protestów, portretując tym samym dzisiejszą Białoruś. Pokazuje też, jak w czasach kryzysu działa teatr, wystawiający sztuki broniące wolności, m.in. powtórną inscenizację „Discover Love” z 2008 roku. Sztuka ta została oparta na porwaniu i zamordowaniu przez wysłanników władzy działacza białoruskiej opozycji Anatolija Krasowskiego w 1999 roku.

Ten filmowy obraz kraju na rozdrożu pomaga zrozumieć, dlaczego opór i protesty przeciwko autorytarnemu reżimowi Łukaszenki stały się dla tak wielu osób ważniejsze niż życie.

Radek Dąbrowski – absolwent filologii białoruskiej UwB i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz zajmując się tematyką Białorusi i mniejszości białoruskiej w Polsce.

Galeria

Odwaga_fot R-Kamiński (1) Odwaga_fot R-Kamiński (2) Odwaga_fot R-Kamiński (3) Odwaga_fot R-Kamiński (4) Odwaga_fot R-Kamiński (5) Odwaga_fot R-Kamiński (6) Odwaga_fot R-Kamiński (7) Odwaga_fot R-Kamiński (8) Odwaga_fot R-Kamiński (9) Odwaga_fot R-Kamiński (10) Odwaga_fot R-Kamiński (11) Odwaga_fot R-Kamiński (12)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury