Niewidzialni – spotkanie

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Sztuki i spotkanie z twórcami wystawy plenerowej „Niewidzialni”

NIEWIDZIALNI – spotkanie

20 sierpnia 2020, godz. 17:30
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Informacje o wystawie

Pomysł: Anna Rudyk
Zdjęcia: Stepan Rudyk

Według oficjalnych danych obecnie w Polsce mieszka około 1,5 miliona Ukraińców. Ich napływ zwiększył się po rewolucji godności w 2014 roku i znacznie przyspieszył trzy lata później w związku ze zniesieniem obowiązku wizowego przez Unię Europejską. Zazwyczaj imigranci przyjeżdżają na sezonowe prace i zostają na dłużej. Nie widzą swojej przyszłości na Ukrainie, czują się bardziej komfortowo i bezpieczne w Polsce.

Ukraińcy i Polacy są do siebie podobni, dlatego imigranci dobrze wtapiają się w tłum na ulicach miast. Pomimo znacznej liczebności, zdaje się że dla Polaków są niewidoczni, a co za tym idzie – nieznani.
Celem projektu jest bliższe przedstawienie imigrantów oraz obalenie mitu “Ukrainka – sprzątaczka i Ukrainiec – budowlaniec”. Owszem, te prace są również wykonywane przez bohaterów projektu, ale często nie mamy pojęcia, że baletmistrz, skrzypek czy dyrygent w orkiestrze to także Ukrainiec – imigrant.

Podczas pracy nad projektem jego twórcy zapytali uczestników o ich marzenia. Większość z nich wydawała się zaskoczona i nie wiedziała, co odpowiedzieć. Niektórzy przyznali, że po prostu pragną zdrowia dla najbliższych oraz pokoju w swojej ojczyźnie.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Stepan Rudyk i Anna Rudyk

innywymiar.bialystok.pl

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  5 lat temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  5 lat temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  5 lat temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  5 lat temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  5 lat temu