New Bone: Follow me

Zapraszamy na koncert w ramach cyklu Jazz na BOK-u

New Bone: Follow me – music by Henryk Wars and Bronisław Kaper

23 maja, godz. 20.00, klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu)
do nabycia w kasie kina Forum (tel. 85 746 13 20)

“Follow me – music by Henryk Wars and Bronisław Kaper”
Po nagraniu trzech autorskich, świetnie przyjętych albumów, zespół New Bone po raz pierwszy zdecydował się na projekt zawierający w całości muzykę innych artystów. Materiał, który zespół prezentuje na koncertach, obejmuje utwory dwóch wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Warsa i Bronisława Kapera, we współczesnych, jazzowych aranżacjach. Przygotowaniem aranżacji zajęło się trzech wybitnych pianistów jazzowych: Dominik Wania, Joachim Mencel i Andrzej Jagodziński.

Bronisław Kaper (1902-1983) – polski kompozytor, pianista, autor muzyki do przeszło 150 filmów. W 1933 roku wyemigrował do Paryża, gdzie na dobre rozpoczęła się jego przygoda z muzyką filmową. Autor wielu standardów jazzowych, spośród których najbardziej znane to „On Green Dolphin Street” (spopularyzowany przez Milesa Davisa) i „Invitation” (interpretowany m.in. przez Johna Coltrane’a czy Joe Hendersona). Kaper był czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobywając raz, w 1953 roku, za muzykę do musicalu „Lili” w reż. Charlesa Waltersa. Pracował także na Broadwayu.

Henryk Wars (1902-1977) – właściwie Henryk Warszawski; kompozytor, pianista, autor muzyki do przeszło jednej trzeciej filmów dźwiękowych wyprodukowanych w Polsce do 1939 roku. Jego przeboje śpiewały takie gwiazdy jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo czy Zula Pogorzelska, a cała Polska nuciła wraz z nimi „Ach, jak przyjemnie”, „Jak za dawnych lat”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie z rekomendacją od samego Artura Rubinsteina rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W roku 1963 napisał muzykę do filmu „Mój przyjaciel delfin” („Flipper”). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing
Crosby czy Doris Day.

New Bone występuje w składzie:
Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn
Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Maciej Adamczak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Więcej informacji:
www.newbone.pl
facebook.com/NewBoneQuintet

NEW BONE – kwintet jazzowy, który czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety, jak Jarosław Śmietana czy Bogdan Chmura. Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album “Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa nagrała drugą płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”. Trzy lata później zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined”. W sierpniu 2013 r. Pawła Kaczmarczyka zastapił Dominik Wania, z którym zespół zarejestrował w 2014 r. album “Follow me”. Autorem muzyki, tak jak i wiekszosci kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.
Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach w Polsce i za granica, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013), Varna Summer International Jazz Festival (Varna, Bułgaria – 2014).

Polecamy recenzję płyty: NaTemat.pl

Galeria

bone_strona-01

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury