Najgorsze Filmy Świata online: Szaleńcy

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” oraz Jacek Rokosz zapraszają na kolejną edycję – tym razem w wersji online – unikalnego cyklu filmowego NAJGORSZE FILMY ŚWIATA, prezentującego niewiarygodnie złe i najbardziej absurdalne dzieła w historii X muzy!

NAJGORSZE FILMY ŚWIATA Online: SZALEŃCY

22 stycznia 2021, godz. 20:00
Twój Dom
dostęp bezpłatny

Prelekcja przed filmem i moderacja dyskusji po filmie: dr hab. Jacek Rokosz

Doskonałą zabawę z konwencją horroru i wciąż aktualnym obecnie tematem wirusa siejącego zło, zapewnią nam: dr Jacek Rokosz (twórca cyklu Najgorsze Filmy Świata) oraz George A. Romero (kultowy kreator filmowego gore w czystej postaci).
Zapraszajcie znajomych, oglądajcie i płaczcie… ze śmiechu!

Harmonogram wydarzenia:
godz. 20:00 – prelekcja
Link do prelekcji: https://youtu.be/HxVwKUMMfpM
godz. 20:15 – oglądamy film “Szaleńcy/The Crazies” reż. George A. Romero: https://vod.pl/filmy/szalency/jmrb6bp
godz. 22:15 – początek dyskusji via ZOOM

https://zoom.us/j/91697630027?pwd=TXJrWlNlY0J3K3BPaXhFbGc0OHlWdz09

Meeting ID: 916 9763 0027

Passcode: 577689

Szaleńcy
USA, 1973, 103′
reż. George A. Romero, 1973

Szaleństwo na ekranie!
Płonące wiejskie domostwa. Sąsiedzi po nocach zaglądający przez okna do sypialni. Płacz zszokowanych dzieci pozostawionych bez opieki. Wszystko to w niskobudżetowym horrorze „Szaleńcy”!

Jak to się zaczęło?
W Pensylwanii dochodzi do nieoczekiwanego wycieku chemicznej substancji. To tajna broń biologiczna niszcząca nieodwracalnie ludzki układ nerwowy. Każda osoba mająca kontakt z chemiczną chmurą staje się socjopatycznym mordercą. Aby zapobiec eskalacji, wojsko otacza ścisłym kordonem niewielkie miasteczko Evan City. Wewnątrz „kotła” zaczyna się dramat i walka z podwójnym zagrożeniem: niewidzialnym pyłem i militarną siłą.

Film Romero (twórcy „Nocy żywych trupów” z 1968 roku) to kolejna z niezależnych produkcji wpisująca się w popularny w tym czasie gatunek horroru. To co wyróżnia „Szaleńców” – jak i każdy film Romero z tamtego okresu – to świadome wykorzystanie filmu do komentowania lęków ówczesnych Amerykanów. Film jest ironicznym spojrzeniem na prawicowe rządy Nixona i eskalację konfliktu w Wietnamie. Strach u Romero będący wieloznacznością na kilku poziomach, w „Szaleńcach” naznaczony jest anarchią i buntem przeciw porządkowi społecznemu. Romero stawia pytania o to, kto jest prawdziwym zagrożeniem. Szaleńcy pozostający pod wpływem środka chemicznego, czy może uzbrojona po zęby Gwardia Narodowa?

Gore w czystej postaci i totalne zniszczenie mózgu! Czego oczekiwać więcej? Może popcornu w trakcie oglądania…

Jeszcze nigdy za tak niewiele nie dostaliście tak wiele filmowej sieczki!

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury