Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć – spotkanie

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki “Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”.
Spotkanie poprowadzi Miłka Malzahn.

Mirosław Tryczyk: Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć

12 sierpnia 2020, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Podczas spotkania można będzie kupić książkę Mirosława Tryczyka w cenie 30 zł.

 

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.
Rejestracja telefoniczna (tel. 85 746 13 24) lub mailowa (e-mail: e.puczynska@bok.bialystok.pl).

 

“Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (Wydawnictwo „Znak”, 2020)

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?

Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?

To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci”.
prof. Joanna Tokarska-Bakir

Mirosław Tryczyk Fot. Magda Starowieyska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Mirosław Tryczyk
(ur. 1977) – doktor nauk humanistycznych, filozof, autor książek „Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów” oraz wydanej w styczniu tego roku „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć.” Za swoją działalność na rzecz tolerancji międzykulturowej oraz działania edukacyjne i antydyskryminacyjne, w 2019 roku nominowany do nagrody Muzeum Polin.

Galeria

Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (1) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (2) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (3) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (4) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (5) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (6) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (7) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (8) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (9) Mirosław Tryczyk – Drzazga_spotkanie (10)
Ostatnie komentarze