MATANGI / MAYA / M.I.A.

W ramach festiwalu ¿Underground/Independent? 2019 zapraszamy na pokaz filmu

MATANGI / MAYA / M.I.A.

8 marca 2019, godz. 18.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: panowie: 10 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl / panie: 6 zł – do kupienia TYLKO w kasie kina

MATANGI / MAYA / M.I.A.
USA, Wielka Brytania, Sri Lanka 2018 97’
reż. Steve Loveridge

Prelekcja przed filmem: Kaja Klimek

Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty.
Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro.
Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów.

Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka oraz krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pisze pracę doktorską poświęconą kulturze didżejskiej w Polsce. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, gdzie zajmuje się edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów krytyki filmowej dla dzieci i młodzieży. Jako programistka filmowa i kuratorka współpracuje m.in. z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym i Nowym Teatrem, gdzie jest gospodynią Dyskusyjnego Klubu Serialowego. Prowadziła Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP (2014-2016), ma też własny kanał na YT poświęcony popkulturze i filmom. Stała współpracowniczka Filmwebu. Jako tłumaczka filmów oraz prowadząca spotkania i debaty z twórcami od lat współpracuje z wieloma festiwalami filmowymi (m.in. FPFF w Gdyni, KFF i Off Camera w Krakowie, AFF we Wrocławiu, DAG i WFF w Warszawie). Ma też na koncie współpracę z Festiwalem Filmów Krótkometrażowych w Uppsali w Szwecji. Interesuje się komiksem, popkulturą, reprezentacją kobiet na ekranie oraz aktorskim fenomenem Nicolasa Cage’a.

pełny program festiwalu ¿Underground/Independent? 2019

Galeria

Mathangi "Maya" Arulpragasam

Mathangi "Maya" Arulpragasam

matangi – maya – mia1

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury