Marek Arcimowicz: Ludzie Duchy

Niezwykła wystawa w ramach 7. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata”!

Marek Arcimowicz: Ludzie Duchy

20 października 2017, godz. 18.00 – wernisaż wystawy
Galeria BOK (foyer Forum), ul. Legionowa 5
wstęp wolny
wystawa czynna do 20 listopada

Ludzie Duchy – tak nazywa się osoby dotknięte albinizmem w Tanzanii. Od narodzin żyją w ciągłym zagrożeniu kalectwem lub śmiercią, bo według wierzeń Tanzańczyków eliksir wytworzony z ciał albinosów ma przynosić szczęście i bogactwo…

“Ludzie Duchy” to fotografie powstałe przy okazji realizacji kręconego dla National Geographic filmu Martyny Wojciechowskiej pod tym samym tytułem. Większość materiału prezentowanego w ramach tego projektu powstała w ośrodku w Buhangija w Tanzanii, gdzie mieszkają i uczą się odrzuceni przez afrykańskie społeczeństwo albinosi. Żyjący w codziennym strachu przed śmiercią, permanentnie śledzeni i atakowani. Według miejscowych wierzeń, części ich ciał przynosić mają dobrobyt i szczęście, dlatego ich odcięte ręce i nogi osiągają na czarnym rynku bajońskie sumy. Często wyższe niż kość słoniowa. Albinosi nie są bezpieczni nawet we własnej rodzinie – panuje powszechne przekonanie, że ich śmierć może przyczynić się do wielkiego bogactwa familii. Chorych na bielactwo miejscowi nazywają zeru-zeru, czyli “ludzie duchy”. Są przekonani, że albinosi po śmierci wcale nie umierają, lecz znikają.

Materiał fotograficzny „Ludzie Duchy – białe ofiary czarnej magii” po raz pierwszy został opublikowany w magazynie “National Geographic Polska” w maju 2015 roku. Zdjęcie Kabuli – głównej bohaterki filmu o tym samym tytule – trafiło wówczas na okładkę majowego numeru.

Marek Arcimowicz (ur. 1972) – fotograf z ponad 20-letnim stażem. Fotografował we wszystkich strefach klimatycznych i w różnych stronach świata, w regionach obcych kulturowo Europejczykowi, egzotycznych, dziwnych, nieznanych, odległych – od śnieżnej pustki Spitsbergenu, przez pustynię Gobi, Papuę, Indie, Mongolię, Nepal i himalajskie szczyty. Uczestnik i organizator wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i naukowych. Od roku 1999 fotograf “National Geographic Polska”, przez lata redaktor i “frontowy” fotograf magazynu „Góry””. Jego prace i artykuły publikowano na łamach wydawnictw książkowych i prasy (m.in. “National Geographic”, Traveller”, „Geo”, „Podróże”, „Focus”). Od 2014 roku uczestniczy jako fotograf w projekcie “Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej. Żyje w międzykontynentalnym rozkroku, a w przerwach w pracy mieszka z rodziną w górach, tęskniąc za Warszawą.
Więcej: www.arcimowicz.com

Partnerzy projektu: National Geographic Polska, TVN, SONY, Orange

cały program festiwalu

Galeria

Ludzie Duchy IMG_4929 IMG_4935 IMG_4939 IMG_4952 IMG_4996 IMG_5003 IMG_5005 IMG_5047 IMG_5057 IMG_5060 IMG_5229 IMG_5036 IMG_5039 IMG_5046 IMG_5050 IMG_5053 IMG_5064 IMG_5075 IMG_5081 IMG_5086

BOK Białostocki Ośrodek Kultury