Marcin Czarnopyś: Co jest pod Z?

Zapraszamy na wernisaż wystawy

Marcin Czarnopyś: Co jest pod Z?

wernisaż 16.06.2017, w godz. 18:00-20:00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny
wystawa czynna do 30.07.2017
bilet: 4 zł

Wystawa przedstawia burzliwe losy i twórczość Antoniego Głowadzkiego (1889-1932), urodzonego w Przemyślu esperantysty, malarza i podróżnika. Podczas ekspozycji będą prezentowane prace z jego pobytu w Białymstoku, pamiątki po nim i nieukończony projekt ilustrowanego słownika esperanto. Na wystawie pojawia się wątek poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi oraz innym realnym polskim artystom. Marcin Czarnopyś wciela się w rolę kogoś na kształt kuratora wystawy. Proponuje nam rodzaj gry/zabawy związanej z osobą Głowadzkiego i jego autentycznością. Projekt będzie realizacją z zakresu multimediów. Łączy w sobie obiekty typu ready made z instalacjami, obrazami i rysunkami. Ekspozycja jest efektem pobytu twórczego artysty w Białymstoku.

Antoni Głowadzki
studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego profesorem był Leon Wyczółkowski. W trakcie studiów zainteresował się językiem esperanto. W 1912 roku wziął udział w ósmym Światowym Kongresie Esperanto w Krakowie, gdzie poznał Ludwika Zamenhofa. W trakcie I wojny światowej brał udział w walkach po stronie armii Austro-Węgier. W 1914 roku, w trakcie oblężenia twierdzy Przemyśl, został ranny. Traumatyczne wydarzenia wojenne spowodowały, że stał się zagorzałym pacyfistą. To tylko kilka wątków z bogatego życiorysu artysty. Więcej o nim można się będzie dowiedzieć na wystawie.

Marcin Czarnopyś
ur. 1989 roku w Przemyślu. W latach 2008-2012 studiował malarstwo na Wydziale Artystycznym  Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Od 2012 do 2015 roku studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2015 roku student Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

Nagrody:
nagroda Galerii Arttrakt, Open Call / Think Tank lab Triennale, Wrocław 2016

Wystawy:
“Tylko nie wracaj po nocy”, Galeria Arttrakt, Wrocław, 2017
“Connect”, Ply Gallery, Londyn, 2016
“Salon Jednego Obrazu”, Galeria Jednego Obrazu, Lublin, 2016
Wystawa pokonkursowa Open Call / Think Tank lab Triennale, Galeria Tętno, Wrocław, 2016
„Jidisz far ale”, Centrum Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi w Oslo, 2015
„Jidisz far ale”, Synagoga pod Białym Bocianem we Wrocławiu, 2015
Wystawa pokonkursowa nagrody im M. Strońskiego, Galeria Zamek, Przemyśl, 2015


BOK Białostocki Ośrodek Kultury