Podróże z Jajem: Uzbekistan – zwykli-niezwykli ludzie w cieniu islamu i dyktatury

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Magdalena Winek i Mateusz Czarkowski / Podróże z Jajem: Uzbekistan – zwykli-niezwykli ludzie w cieniu islamu i dyktatury

24 października 2021, godz. 12:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Z czym wam się kojarzy Uzbekistan? Jeżeli z niczym konkretnym, to nie przejmujcie się – my przed wyjazdem nie wiedzieliśmy nawet, w które dokładnie miejsce mamy patrzeć na mapie. Nic dziwnego – Uzbekistan nie jest popularnym celem podróży. Daleko, bez tanich i bezpośrednich lotów, do tego to kraj muzułmański i dopiero niedawno oswobodzony spod jarzma dyktatury Karimova, byłego prezydenta.

Uzbekistan, jak inne kraje tego regionu, niepodległość uzyskał po upadku Związku Radzieckiego. W przeciwieństwie jednak do sąsiedniego Kirgistanu, który też odwiedziliśmy, kraj ten nie przyjął demokratycznych wzorców i bliżej mu było raczej do Korei Północnej niż do otwartości. Sytuacja zaczęła zmieniać się pięć lat temu po śmierci dyktatora, o którym do dzisiaj nie wolno mówić w Uzbekistanie głośno – można w ten sposób ściągnąć na siebie niepotrzebne kłopoty. Kraj jest silnie spolaryzowany.

My opowiemy wam historię ludzi, którzy po upadku Związku Radzieckiego nie mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Opowiemy też o nowym pokoleniu, które dorastało pod rządami Karimova, a obarczone dawniej licznymi restrykcjami, dopiero zaczyna otwierać się na zachodnią kulturę. Pokażemy, że islam to nie tylko meczety, zakryte kobiety i fundamentaliści, ale przede wszystkim fantastyczni, życzliwi ludzie, z sercem na dłoni.

Nie zabraknie oczywiście również informacji praktycznych, przykładowych cen, opowieści z trasy, przepięknych i majestatycznych szkół koranicznych, meczetów i bazarów, ale postaramy się skupić przede wszystkim na mieszkańcach Uzbekistanu: Uzbekach, Tadżykach, Kirgizach, Rosjanach, Karakałpakach i innych, dzielących wspólnie rozległe połacie pustyni, poprzecinane nielicznymi oazami.

Powiemy też, dlaczego uważamy Uzbekistan za jedno z najlepszych miejsc do podróżowania w dzisiejszych czasach i dlaczego warto odwiedzić tę azjatycką nieodkrytą perełkę, przemierzając dawny Jedwabny Szlak. Jeżeli jesteście gotowi na nietypową, azjatycką przygodę – serdecznie zapraszamy na prelekcję. Zobaczycie, że mieszkańcy Uzbekistanu to ludzie tacy jak i my, bo mimo że żyją w Azji, to bliżej im do nas, Słowian, niż do stereotypowego Azjaty.

 

Mateusz – były kierowca autobusu miejskiego w Białymstoku, żądny świata, pasjonat współczesnej historii. Uwielbia poznawać nowe osoby i kultury, zwłaszcza na wschód od granicy Polski. Posiada doskonały zmysł organizacyjny, twardo stąpa po ziemi i szybko adaptuje się do nowych warunków. Lubi dużo pisać i dużo mówić, chociaż nie zawsze na temat ;)

Magda – łatwiej byłoby wymienić, czym się nie zajmuje. Kreatywna dusza, spełniająca się w fotografii, grafice, a do tego lektor języka angielskiego. Z aparatem nie rozstaje się już od kilku ładnych lat. Nie potrafi usiedzieć w miejscu zbyt długo, a jej głowę wypełniają coraz to nowe pomysły na życie. Spontaniczna i energiczna.

Razem tworzymy udany duet podróżniczo-fotograficzny, który każdą wolną chwilę spędza na podróżowaniu i poznawaniu Polski i świata. Nieważne, czy to wyjazd “za miedzę”, w Tatry czy na drugi koniec świata – zawsze razem i zawsze na własną rękę. Tylko w ciągu dwóch ostatnich lat odwiedziliśmy między innymi Gruzję, Dominikanę, Litwę, Jordanię, Białoruś, Cypr, Izrael, Turcję, Portugalię, a teraz także Turcję, Kirgistan i Uzbekistan. Do tego zrobiliśmy tysiące kilometrów, przemierzając nasz kraj.

Ostatnie komentarze

BOK Białostocki Ośrodek Kultury