Ludomir Franczak – Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej

Zapraszamy na instalację w ramach 32. Dni Sztuki Współczesnej!

Ludomir Franczak
Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej

 

Węglówka, Węglowa 8, magazyn – siedziba ALPI
27.05.2017 i 28.05.2017

Projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki za punkt wyjścia stawia postać artystki, która całe swe życie dedykowała pracy twórczej, pozostając całkowicie nieznaną zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu. Pytane o nią osoby niewiele pamiętają,  dostępne dokumenty i prace są szczątkiem tego, co rozproszone zostało po jej śmierci. Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały? Jaką formę powinna przybrać taka prezentacja?
Podstawą projektu jest archiwum prac, przedmiotów i dokumentów pozostałych po artystce, staje się ono źródłem wiedzy o Węgrzynowskiej, budując jednocześnie fundament pod dalsze działania. Ostatecznym efektem jest spektakl / instalacja performatywna, całkowicie rezygnująca z obecności aktorów.
Projekt podejmuje problem samotności, skupiając się na tym, co pozostaje po śmierci – nadmiarze rzeczy, które stają się kłopotem dla spadkobierców. Wychodząc od postaci Węgrzynowskiej, opowiada o doświadczeniu każdego człowieka. Forma pracy jest bliska samej artystce – jest to collage, który z jednej strony zawłaszcza pracę innych, z drugiej buduje nową jakość. To złożone działanie, kładące duży nacisk na proces. Idąc jej śladami dokonujemy tego tu i teraz – sześć lat po jej śmierci, jednocześnie pozostając w swoistym bezczasie, w którym rytm wymierzany jest przez osobiste przedmioty, napotkane historie i dynamizm związany z faktem, że tak naprawdę nie wiadomo, co kryje się za rogiem.

koncepcja, reżyseria i wykonanie: Ludomir Franczak
dźwięk: Marcin Dymiter
głosy: Irena Jun, Magdalena Franczak
opracowanie literackie: Daniel Odija
konsultacje artystyczne: Magdalena Franczak
konsultacje z zakresu historii sztuki: Hubert Bilewicz
konstrukcje: Sebastian Buczek
wykonanie makiety: Kamil Stańczak
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Fundacja Kaisera Söze

Partner – DDK „Węglin”

Galeria

Ludomir Franczak – Zycie i smierc…_fot_Marcin_Pietrusza 00-1 00-2 00-3 00-4 00-5 00-6 00-7 00-8 00-9 00-10 00-11

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury