Lista Schindlera

Mija 25 lat od premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Poruszająca, wstrząsająca „Lista Schindlera” Stevena Spielberga wraca do kin!
Film ponownie będzie można obejrzeć na wielkim ekranie 27 stycznia 2019 roku. To data nieprzypadkowa – właśnie tego dnia przypada 74. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

KLASYKA KINA: Lista Schindlera

27 stycznia 2019, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 12 zł / normalny, 10 zł / ulgowy – w kasie kina i na bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed filmem wygłosi Grzegorz Brzozowski – dziennikarz, reżyser, krytyk filmowy, szef działu Patrząc “Kultury Liberalnej”

Lista Schindlera
USA 1993, 195′
reż. Steven Spielberg

„Lista Schindlera” otrzymała aż 7 Oscarów®, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, trzema Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami. Dziś obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe. W 2007 r. Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Listę Schindlera” na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

W filmie niezapomniane kreacje stworzyli Liam Neeson, który wcielił się w postać Oskara Schindlera, Ralph Fiennes w roli bezwzględnego nazisty Amona Götha, Ben Kingsley w roli Izaaka Sterna. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów, m.in. Andrzeja Seweryna, Annę Muchę i Piotra Polka.

Oskar Schindler jest poważanym niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej jest właścicielem dużej fabryki, w której w nieludzkich warunkach pracują Żydzi. Widząc cierpienie tych ludzi zaczyna ratować ich przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, który podczas wojny ocalił przed śmiercią około 1100 ludzkich istnień.

 

Galeria

KK_Lista-Schindlera-plakat

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury