Leszek Cichy: Nie tylko Everest – góry świata Leszka Cichego

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Leszek Cichy: Nie tylko Everest – góry świata Leszka Cichego

23 października 2021, godz. 16:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Leszek Cichy – legendarna postać polskiego himalaizmu. W narodowej świadomości zapisał się jako jeden z dwóch pierwszych ludzi (wraz z Krzysztofem Wielickim), który wszedł zimą na Mount Everest (8848 m) i od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. Jest również pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Wspinaczkowa pasja nie przeszkodziła mu w rozwijaniu innych talentów. Świetnie sprawdził się w roli geodety, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, a później maklera, finansisty i wyśmienitego przedsiębiorcy.

Zbliżający się do 70. urodzin Leszek Cichy został w tym roku uhonorowany wyróżnieniem Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”.

Współpracując z Klubem Sportowym Polskie Himalaje zasłynął przede wszystkim z Wyprawy Stulecia 2018 do Nepalu (idąc pod Everest) oraz kilkudziesięciu wyjazdów na Islandię i do Tanzanii. Ich głównym celem było bezpieczne wprowadzenie wielu osób na szczyt Kilimandżaro.

 

W sobotę i niedzielę w foyer Forum można będzie odwiedzić stoiska z książkami, kalendarzami Fundacji Kukuczki 2022, koszulkami, nepalskimi wyrobami artystycznymi i wieloma innymi pamiątkami, a podróżnicy będą składali autografy!.

Można będzie następujące pozycje:
Cezary Borowy: „Byłem przemytnikiem w Indiach”
Leszek Cichy: „Gdyby to nie był Everest…”
Anna Czerwińska: „Groza wokół K2”
Aleksander Lwow: „Zwyciężyć znaczy przeżyć”
Michał Olszański: „Godzina prawdy”
Krystyna Palmowska: „Zaklętym w górski kamień”
Krzysztof Wielicki: „Piekło mnie nie chciało”
Monika Witkowska: „Lhotse. Lodowa siostra Everestu”
Katarzyna Zdanowicz: „Zawsze mówi, że wróci” (nowość!)

Galeria

sobota (97) sobota (98) sobota (99) sobota (100) sobota (101) sobota (102) sobota (103) sobota (104) sobota (105) sobota (106) sobota (107) sobota (109) sobota (110) sobota (111)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury