Lech Janerka

W ramach Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na koncert jednej z najoryginalniejszych osobowości polskiej muzyki rockowej!

Lech Janerka

19 maja 2016, godz. 21.00
klub Fama, ul. Legionowa 5
BRAK BILETÓW! Bilety: 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu) do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Lech Janerka – jedna z najoryginalniejszych osobowości polskiej muzyki rockowej. Wokalista, basista, autor tekstów i kompozytor. „Czerpiąc w równej mierze z muzyki nowofalowej czy post-punka, jak reggae, postindustrialnej elektroniki czy wręcz klasycznego popu, Janerka wymyka się prostym klasyfikacjom. Tworzy muzykę bardzo osobistą, której pozorna przebojowość ukrywa kolejne warstwy znaczeń. Równie oryginalny jest także jako autor zwięzłych tekstów, w których surrealizm, gorzka ironia i syntetyczny komentarz często podkreślane są dadaistycznymi neologizmami” pisał Maciej Sienkiewicz w Culture.pl.
Janerka debiutował pod koniec lat 70., ale prawdziwym początkiem jego kariery było powstanie zespołu Klaus Mittfoch w 1981 roku. Trzy lata później ukazał się jedyny album grupy, „Klaus Mittfoch”, uznany za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Po rozwiązaniu zespołu w 1984 roku, Janerka rozpoczął karierę solową. W 1986 roku ukazał się jego debiutancki album „Historia podwodna”, a trzy lata później – „Piosenki”. Kolejne płyty artysty to „Ur” (1991), „Bruhaha” (1994) i „Dobranoc” (1997). W 2002 roku ukazała się świetnie przyjęta i nagrodzona dwoma Fryderykami („płyta alternatywna” i „autor roku”) płyta „Fiu fiu”. Ostatni jak do tej pory album Janerki to „Plagiaty” (2005).
Lech Janerka jest także autorem muzyki do filmów „Chce mi się wyć” J. Skalskiego, „Obcy musi fruwać” W. Saniewskiego i „Czyż nie dobija się konia?” M. Żurawskiego, zagrał również epizodyczną rolę w filmie „Głośniej od bomb” Przemysława Wojcieszka.
Podczas DSW artysta zagra przekrój swojej dotychczasowej działalności muzycznej.

Skład zespołu:
Lech Janerka – śpiewający basista
Bożena Janerka – wiolonczela
Michał Mioduszewski – perkusja
Bartosz Straburzyński – gitara

Lech Janerka na FB

 

Galeria

Janerka_www

BOK Białostocki Ośrodek Kultury