Lampart

Na film zapraszają Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej

Lampart (1963), reż. Luchino Visconti
Dramat historyczny o zmierzchu arystokratycznego rodu, na tle jednoczących się, XIX-wiecznych Włoch – ekranizacja powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusy pod tym samym tytułem, zdobywca Złotej Palmy w Cannes (nominowany także do Oscara i Złotych Globów).
Akcja filmu dzieje się na Sycylii w latach 60. XIX wieku, głównym bohaterem jest książę Don Fabrizio Salina (Burt Lancaster), głowa sycylijskiego rodu, noszącego w swym herbie lamparta. Na wyspie triumfują żołnierze Garibaldiego, a arystokracja stopniowo podupada i traci wpływy. Salina próbuje znaleźć miejsce dla siebie i swojej rodziny w nowych, jednoczących się, Włoszech. Doprowadza do małżeństwa swojego cynicznego siostrzeńca Tancrediego Falconeri (Alain Delon), z Angelicą (Claudia Cardinale), córką bogatego, lecz – według księcia – prostego mieszczanina… Sycylia widziana oczami księcia, to kraj nędzarzy lub nieświadomych własnego upadku arystokratów. To również niezwykłe krajobrazy spalonej słońcem sycylijskiej ziemi.

Luchino Visconti (1906-1976)
Urodził się w rodzinie mediolańskich arystokratów (czwarty syn księcia Viscontiego), jeden z najwybitniejszych włoskich reżyserów filmowych. Był także scenarzystą i pisarzem. Częstym tematem jego filmów było przemijanie. Twórca takich filmów jak: “Ziemia drży”, “Białe noce”, “Rocco i jego bracia”, “Boccaccio ’70”, “Lampart”, “Zmierzch bogów”, “Śmierć w Wenecji”, “Ludwig” czy “Portret rodzinny we wnętrzu”.

Galeria

leopard3

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  4 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu